Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2016
NIKLAS EJVE, collier, sterlingsilver, Stockholm 2009, längd 47 cm, vikt 55 g, originalask (d).
NIKLAS EJVE, collier, sterlingsilver, Stockholm 2003, längd 44 cm, vikt 29 g, originalask (d).
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,45 ct, ca W/VS, stl 19,75 mm, vikt 12,8 g, gravyr originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/G/VVS, Kaplans Safir, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g.
HÄNGE/COLLIERHÄNGE silver, rutilkvarts, karneol, citrin, peridot, öppningsbar ögla, 13,2 g.
DIAMANT, 0,52 ct, briljantslipad, TW(F)/VS2 (mycket litet nagg på rondistens undersida).
HÄNGE/KEDJA, 18K, guld, pansarlänk, hjärtslipad diamant 1,57 ctv, ca TW/VS, vikt 49,0 g, längd 42 cm.
ARMRING, 18K vitguld, 399 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, diameter 7 cm, vikt 8,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct TW(F)/ SI 1, HRD certifikat 15031293001, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,01 ct Cr(J)/VS 1, IGI certifikat 175575043, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,1 g.
CHOPARD, armband, Happy diamonds, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, längd 19 cm, vikt 25 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 mediumslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca TW-TCr(G-I)/ SI-P, stl 17,5 mm+, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,83 ct TCape(K)/SI 1, HRD certifikat 15033733003 briljantslipad diamant 0,81 ct TCape(K)/ VS 2, IGI certifikat F5C93509, ca 204 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW/VS, huggies, längd 3,3 cm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, 273 briljantslipade diamanter ca 3,25 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 17,9 g, en diamant skadad.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, certifikat, etui.
PER BORUP, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor ca 6 x 8 mm, lås i 18K guld stämplad P.BO, hjärta, längd ca 46 cm