Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2016
ARMBAND, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter, 6 åttkantslipade diamanter, ca 0,39 ctv, längd 19,6 cm, vikt 13,7 g,
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, huggies, vikt 4,2 g, något svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 21K guld, cabochonslipade rubiner ca 11x9,5 mm, vikt 6,1 g, stift, färgzonering samt synliga inneslutningar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 14 briljanter 0,19 ctv enl. gravyr, ca W/VS, vikt 3,7 g, stift
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enl. grav, W/VS,Guldsmeders Inköps, Uppsala 1985, stl 16 mm, vikt 2,4 g
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,20 ctv enl. grav, ca W-TCr/VS, Heribert Engelbert, Stockholm 1969, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g
ARMRING, silver, 2 malakiter, signerad, Torsten Mähl Katrineholm 1957, 7x 6,5 cm, vikt 20,8 g.
RING, 18K guld, blå safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, Guld O Silversmedja G Steioff Eft Stockholm 1957, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, Platina, 14 åttkantsslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W(H)/VS, Landelius HW Stockholm, Stockholm 1951, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, längd 41 cm, vikt 5,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade prälor ca 7 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla ca 9 mm, briljant ca 0,05 ct, ca W/VS, längd ca 54 cm
STIGBERT, ring, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,34 ctv enl grav, ca TW/VS, Engelbert, Stockholm 1976, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g
RING, 14K guld, odlad sötvattenspärla ca 9 mm, 2 rodoliter, 6 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,5 mm vikt 3 g
W.A.BOLIN, hänge, 18K guld/silver, grön emaljdekor, ryska stämplar, längd ca 2,5 cm, vikt 4,9 g, etui, emaljskada
W.A. BOLIN, hänge, emaljägg, 18K guld/silver, 8 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, gul emaljdekor, ryska stämplar, längd ca 2,2 cm, vikt 4,9 g, etui, emaljskada