381 - 400 av 519
1...192021...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2016

Klubbad för

SKÅL PÅ FOT, silver, invändigt förgylld, GAB Stockholm 1933, höjd 14 cm, vikt 155,3 g.

Utrop: 1 400 kr

SKÅL PÅ FOT, silver, invändigt förgylld, GAB Stockholm 1930, höjd 16 cm, vikt 225,5 g.

Utrop: 2 100 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, Nyrokoko, G A Cedergren Stockholm 1877, höjd 24 cm, vikt 838,1 g, fylld botten.

Utrop: 4 200 kr

PÄRLCOLLIER, lås i silver, vita odlade sötvattenspärlor, något barocka ca 11x12,8 mm, längd 45 cm.

Utrop: 850 kr

SKÅL, silver, silver, oval, på fotring, Gebrüder Deyhle Schwäbish-Gmünd Tyskland 1900-talets mitt, höjd 8 cm, 19x12 cm, vikt 310,5 g.

Utrop: 3 200 kr

Silver Fat

MARKSTRÖMS, fat, silver, vidgande brätte, Uppsala 1924, 32x20,5 cm, vikt 376,7 g.

Utrop: 3 200 kr

SUPKALK, silver, gallerfot, otydlig mästarstämpel, Eksjö eller Lindesberg 1804, höjd 12,5 cm, vikt 45,2 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 9K guld, helidor, 28 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 2 300 kr

EVALD NIELSEN (1879-1958), ring, sterlingsilver, cabochonslipad lapis lazuli, Jugend, Danmark 1900-talets första decennier, stl 17 mm, vikt 4,6 g, lagning på ringskenans insida, klister vid infattningen.

325 kr

Utrop: 350 kr

Silver Kaffeservis

E G HELLSTRÖM, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, Empir. Södertälje 1840, höjd 12 cm, vikt 93,9 g.

Utrop: 1 700 kr

Silver Kaffeservis

E HULTIN, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, Empir, Sala 1833, höjd 10 cm, vikt 56,4 g.

Utrop: 1 600 kr

COLLIER, obsidiankulor ca 14 mm, lås i vitmetall, längd 40 cm.

450 kr

Utrop: 500 kr

SOCKERRUSKA, silver, design Eric Löfman, Markströms Uppsala 1962, höjd 16 cm, vikt 87,4 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor 3,0 - 7,4 mm, längd 54 cm, lås i 18K guld med 10 små odlade pärlor + 3 smaragder (1 skadad, slitna).

Utrop: 1 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,00-7,50 mm, lås i 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 73 cm, vikt 51,4 g

Utrop: 3 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld,7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g

RING, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,45 ct, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,7 g, 1 sten saknas, liten natural

3 100 kr

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,57 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 3,9 g

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, silver, droppformade ametister, markasiter, skruvmekanism, längd 2,9 cm, vikt 5,5 g

400 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K guld, odlad pärla ca 8,5 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, vikt 5,9 g, bitvis rodierat

Utrop: 2 300 kr