Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2016
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Nyrokoko, G A Cedergren Stockholm 1877, höjd 24 cm, vikt 838,1 g, fylld botten.
PÄRLCOLLIER, lås i silver, vita odlade sötvattenspärlor, något barocka ca 11x12,8 mm, längd 45 cm.
SKÅL, silver, silver, oval, på fotring, Gebrüder Deyhle Schwäbish-Gmünd Tyskland 1900-talets mitt, höjd 8 cm, 19x12 cm, vikt 310,5 g.
SUPKALK, silver, gallerfot, otydlig mästarstämpel, Eksjö eller Lindesberg 1804, höjd 12,5 cm, vikt 45,2 g.
RING, 9K guld, helidor, 28 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
EVALD NIELSEN (1879-1958), ring, sterlingsilver, cabochonslipad lapis lazuli, Jugend, Danmark 1900-talets första decennier, stl 17 mm, vikt 4,6 g, lagning på ringskenans insida, klister vid infattningen.
Silver Kaffeservis
E G HELLSTRÖM, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, Empir. Södertälje 1840, höjd 12 cm, vikt 93,9 g.
Silver Kaffeservis
E HULTIN, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, Empir, Sala 1833, höjd 10 cm, vikt 56,4 g.
SOCKERRUSKA, silver, design Eric Löfman, Markströms Uppsala 1962, höjd 16 cm, vikt 87,4 g.
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor 3,0 - 7,4 mm, längd 54 cm, lås i 18K guld med 10 små odlade pärlor + 3 smaragder (1 skadad, slitna).
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,00-7,50 mm, lås i 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 73 cm, vikt 51,4 g
ALLIANSRING, 18K vitguld,7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g
Visa varaSmycken Ring
RING, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,45 ct, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,7 g, 1 sten saknas, liten natural
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,57 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 3,9 g
ÖRHÄNGEN, silver, droppformade ametister, markasiter, skruvmekanism, längd 2,9 cm, vikt 5,5 g