Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2016
GEORG JENSEN, bestickservis 7 delar, Cypress, sterlingsilver, 2 matknivar, 1 matgaffel, 4 salladsgafflar, design Tias Eckhoff, vikt 268,2 g.
BESTICKSERVIS, 19 delar, modell Finnmyrten silver, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 2 kompottskedar, C O Persson Haparanda & Mema 1950-70-tal, vikt 743,9 g.
UPPLÄGGNNINGSSKED, silver, troligen Ryssland, Nyrenässans, 1800-talets handra hälft, längd 24 cm, vikt 98,6 g, monogeam, spår av förgyllning, etui.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,18 ct enligt gravyr, ca TW/VS, GFAB, 1984, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,16 ct enligt gravyr, ca TW/VS, GFAB, 1984, stl 17 mm, vikt 1,9 g
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-12 mm, krokar, längd 3 cm, vikt 5,3 g. Visst slitage på öglor.
LORDRING, 18K guld, cabochonslipad safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 3 mm, krokar, längd 5,5 cm, Lundströms, Piteå 1959 ,vikt 4,6 g.
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, löv, Holland Schoonloven 1919, längd 11,5 cm, vikt 89,4 g, etui.
SMÖRGÅSBESTICK, 26 delar, Rosenholm, silver, 13 smörgåsknivar, 13 smörgåsgafflar, GAB Eskilstuna 1970-tal, längd 13,5-16 cm, vikt 765,7 g.