281 - 300 av 519
1...141516...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2016

Klubbad för

GEORG JENSEN, bestickservis 7 delar, Cypress, sterlingsilver, 2 matknivar, 1 matgaffel, 4 salladsgafflar, design Tias Eckhoff, vikt 268,2 g.

1 400 kr

Utrop: 900 kr

BESTICKSERVIS, 19 delar, modell Finnmyrten silver, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 2 kompottskedar, C O Persson Haparanda & Mema 1950-70-tal, vikt 743,9 g.

3 200 kr

Utrop: 2 800 kr

UPPLÄGGNNINGSSKED, silver, troligen Ryssland, Nyrenässans, 1800-talets handra hälft, längd 24 cm, vikt 98,6 g, monogeam, spår av förgyllning, etui.

950 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,18 ct enligt gravyr, ca TW/VS, GFAB, 1984, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,16 ct enligt gravyr, ca TW/VS, GFAB, 1984, stl 17 mm, vikt 1,9 g

Utrop: 1 800 kr

ARMRING, förgylld metall, granater, öppningsbar, ca 6,5 x 5 cm, vikt 19,3 g

600 kr

Utrop: 450 kr

ARMBAND, turkoser, silverlås med markasiter, 2 radig, längd 20 cm.

Utrop: 550 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-12 mm, krokar, längd 3 cm, vikt 5,3 g. Visst slitage på öglor.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, hematit, lås i silver med markasiter, längd 84 cm.

Utrop: 350 kr

COLLIER, onyx, lås i sterlingsilver med odlad pärla ca 4 mm, längd 152 cm.

300 kr

Utrop: 350 kr

LORDRING, 18K guld, cabochonslipad safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 8,1 g.

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 3 mm, krokar, längd 5,5 cm, Lundströms, Piteå 1959 ,vikt 4,6 g.

2 700 kr

Utrop: 1 600 kr

COLLIER, blå kalcedon, lås i silver, längd 76 cm, 2 extrabitar.

400 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH OCH 2 PAR ÖRHÄNGEN, gulmetall, granater, krokar, vikt 21,3 g.

1 400 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, gulmetall, granater, längd 40,5 cm, vikt 17 g.

1 100 kr

Utrop: 600 kr

COLLIER, gulmetall, granater, knut, längd 41 cm.

450 kr

Utrop: 350 kr

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, löv, Holland Schoonloven 1919, längd 11,5 cm, vikt 89,4 g, etui.

Utrop: 450 kr

DESSERTGAFFLAR, 12 st, silver, Holland 1927, längd 11 cm, vikt 113,0 g, etui.

Utrop: 450 kr

SMÖRGÅSBESTICK, 26 delar, Rosenholm, silver, 13 smörgåsknivar, 13 smörgåsgafflar, GAB Eskilstuna 1970-tal, längd 13,5-16 cm, vikt 765,7 g.

3 100 kr

Utrop: 2 600 kr

ARMBAND, gulmetall, granater, säkerhetskedjan av, längd ca 18 cm, vikt 20,7 g.

1 100 kr

Utrop: 450 kr