Avslutad | Klockor – Lördag 9 januari 2016
IWC, fickur, 50,5 mm, Cal 57, Serie nr. 166818, Boett nr. 188698, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1897.
OMEGA, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 7544764, Boett nr. 7606006, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1926.
OMEGA, fickur, 51 mm, Cal 19 LB, Serie nr. 7082836, Boett nr. 7743874, silver, ankargång, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, bucklor, ca 1923.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 6762641, Cal 3035, Verk nr. 0535299, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (defekt), viklås, Ref nr. 62523 H14-F10/455-J, ca 1981.
OMEGA, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 5102377, Boett nr. 5834165, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1915.
IWC, fickur, 52,5 mm, Cal 57, Serie nr. 729896, Boett nr. 710241, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, urverk ej signerat, bucklor, ca 1919.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 57, Serie nr. 679752, Boett nr. 530287, förgyllt silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, glas löst, urverk ej signerat, gravyr, ca 1917.
IWC, fickur, 52 mm, Cal 52, Serie nr. 578249, Boett nr. 649357, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, motiv, mönster, gravyr, bucklor, ca 1913.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 57, Serie nr. 508913, Boett nr. 666048, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, urverk ej signerat, skadad boett, ca 1911.
IWC, fickur, 51,5 mm, Cal 53, Serie nr. 457229, Boett nr. 477069, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, urverk ej signerat, ca 1909.
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, fickur, 52 mm, Cal 67, Serie nr. 1089278, Boett nr. 1266678, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1944.
INTERNATIONAL WATCH Schaffhausen, fickur, Cal 52, Serie nr. 849192, Boett nr. 1005716, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1927.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 57, Serie nr. 377623, Boett nr. 392198, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, urverk ej signerat, bucklor, ca 1907.
JEAN MALET (1764 - 1790), Paris, fickur, 54 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, datum, skadad urtavla, ca 1780.
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, fickur, 51 mm, Cal 67, Serie nr. 1060104, Boett nr. 1074016, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla, skadad boett (defekt baklock), ca 1942.
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, fickur, 52 mm, Cal 57, Serie nr. 543857, Boett nr. 618189, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1912.
ROSE & SON, London, fickur, 50,5 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla med mönster, skadad urtavla, defekt, bucklor, ytterboett, 58,5 mm, silver, ca 1785.
OLUF FALK, fickur, 73 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1800.
FICKUR, 48,5 mm, kvartsrepeter, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mynträffling, ca 1820, nyckel, etui (Holm & Hallgren, Stockholm)