Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 maj 2016
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,01 ct, River(E)/VS2, GIA certifikat 2186432100, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25+ mm, vikt 4,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TW(G)/SI2-P1, 8 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/SI, London Storbritannien 1974, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g, klor med visst slitage.
RING, 18K vitguld, 2 prinsess- och 2 halva prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, 44 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W(H)/VS-SI och 28 gula briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade och 1 mediumslipad diamant 2,03 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, 14 svarta diamanter ca 0,28 ctv, Gabrielsons Guldsmedja Stockholm 1992, stl 18,5 mm, vikt 9,2 g, en briljantslipad diamant är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 12 svarta diamanter ca 0,24 ctv, diameter 1,7 cm, vikt 8,2 g, stift, en diamant är skadad.
GEORG JENSEN, 3 ringar, Fusion, 18K vitguld, mittring med briljantslipade diamanter, design Nina Koppel, stl 55 (17,5 mm), originaletui, ytterbox.
HÄNGE/KEDJA, platina/14K guld, gammalslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd ca 50 cm, vikt 20,4 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,25-0,30 ct, ca W/SI, 8 rubiner ca 1,20 ctv, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, mittsten med nagg.
OLE LYNGGAARD, ring, Bubbles, 18K vitguld, akvamarin, beryll, turmalin, peridot, 3 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 16,5 mm, vikt 15,0 g.
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, signerad, Östersund 1972, stl 17,25 mm, vikt 12,9 g. (d)
BROSCH, 14K vitguld, gammal samt antikslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W-TCa/VS-P, 3x2,5 cm, vikt 7,1 g, ett fåtal diamanter med nagg och skador.
STRÖMDAHLS, 2 alliansringar, 18K vitguld, 1 prinsess- och 33 briljantslipade diamanter 1,35 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
VINKARAFF, kristallglas, silver, graverad dekor, troligen Tyskland, början av 1900-talet, höjd 32 cm.
HÄNGE/KEDJA, platina, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/VS, längd 39,5-43 cm, vikt 3,3 g, knut på kedjan.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 124 briljantslipade diamanter ca 13,30 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, några stenar ca TW, längd 42 cm, vikt 38,2 g.
COLLIER, 18K rodierat guld, ca 277 briljant, navette-, baguette- och droppslipade diamanter ca 13,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 41 cm, vikt 31,2 g, skadad och lagad fattning och en sten sitter löst i fattningen.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 7,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, två diamanter ca TCa, längd 17,5 cm, vikt 12,3 g.
JOHAN PETTER GRÖNVALL, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, hänkel, Empir, Stockholm 1827, höjd 11 cm, vikt 132,9 g.