161 - 180 av 224
1...8910...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 maj 2016

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,01 ct, River(E)/VS2, GIA certifikat 2186432100, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25+ mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 590 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TW(G)/SI2-P1, 8 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/SI, London Storbritannien 1974, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g, klor med visst slitage.

Utrop: 54 000 kr

RING, 18K vitguld, 2 prinsess- och 2 halva prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, 44 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W(H)/VS-SI och 28 gula briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,3 g.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade och 1 mediumslipad diamant 2,03 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, 14 svarta diamanter ca 0,28 ctv, Gabrielsons Guldsmedja Stockholm 1992, stl 18,5 mm, vikt 9,2 g, en briljantslipad diamant är skadad.

Utrop: 19 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 12 svarta diamanter ca 0,24 ctv, diameter 1,7 cm, vikt 8,2 g, stift, en diamant är skadad.

Utrop: 17 000 kr

GEORG JENSEN, 3 ringar, Fusion, 18K vitguld, mittring med briljantslipade diamanter, design Nina Koppel, stl 55 (17,5 mm), originaletui, ytterbox.

10 800 kr

Utrop: 10 600 kr

HÄNGE/KEDJA, platina/14K guld, gammalslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd ca 50 cm, vikt 20,4 g.

Utrop: 54 000 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,25-0,30 ct, ca W/SI, 8 rubiner ca 1,20 ctv, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, mittsten med nagg.

Utrop: 16 400 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Bubbles, 18K vitguld, akvamarin, beryll, turmalin, peridot, 3 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 16,5 mm, vikt 15,0 g.

Utrop: 16 600 kr

KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, signerad, Östersund 1972, stl 17,25 mm, vikt 12,9 g. (d)

Utrop: 6 000 kr

BROSCH, 14K vitguld, gammal samt antikslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W-TCa/VS-P, 3x2,5 cm, vikt 7,1 g, ett fåtal diamanter med nagg och skador.

Utrop: 16 000 kr

STRÖMDAHLS, 2 alliansringar, 18K vitguld, 1 prinsess- och 33 briljantslipade diamanter 1,35 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 13 800 kr

VINKARAFF, kristallglas, silver, graverad dekor, troligen Tyskland, början av 1900-talet, höjd 32 cm.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

HÄNGE/KEDJA, platina, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/VS, längd 39,5-43 cm, vikt 3,3 g, knut på kedjan.

60 000 kr

Utrop: 60 000 kr

BROSCH, 15K guld, peridoter, orientaliska halvpärlor, ca 4x2,5 cm, vikt 5,1 g.

Utrop: 4 800 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 124 briljantslipade diamanter ca 13,30 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, några stenar ca TW, längd 42 cm, vikt 38,2 g.

55 000 kr

Utrop: 59 000 kr

COLLIER, 18K rodierat guld, ca 277 briljant, navette-, baguette- och droppslipade diamanter ca 13,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 41 cm, vikt 31,2 g, skadad och lagad fattning och en sten sitter löst i fattningen.

Utrop: 45 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 7,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, två diamanter ca TCa, längd 17,5 cm, vikt 12,3 g.

Utrop: 78 000 kr

JOHAN PETTER GRÖNVALL, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, hänkel, Empir, Stockholm 1827, höjd 11 cm, vikt 132,9 g.

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

GEORG JENSEN, örhängen, Dew Drop, 18K guld, rutilkvarts, Torun Bülow-Hübe, höjd 5,3 cm, vikt 5,5 g, stift, originaletui.

13 000 kr

Utrop: 6 800 kr