Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 december 2015
Klockor Svalan
SVALAN, Edox, damur, 2 st, doublé / stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Roamer
ROAMER, Searock, damur, 26 mm, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Eterna
ETERNA, damur, 15,5 mm, Cal 1437, Serie nr. 4634359, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
DAMUR, 3 st, Novus, Svalan, Facit, doublé, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.
DAMUR, 3 st, Facit, Genfa, Glycine, doublé / stål, manuell, plexiglas, läderband.
CERTINA, DS (100 METERS), Ref nr. 111.7030.42, damur, 27 mm, stål, quartz (går ej), safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Enicar
ENICAR, MRC, Ref nr. 875-08-01, damur, 28 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
Klockor Buren
BUREN, frackur, 47 mm, Boett nr. 651029, stål, ankargång, skadad urtavla, defekt, ej signerad urtavla, monogram, ca 1935, chatelaine, etui (Rob Engström Urhandel).
Klockor Revue Thommen
REVUE, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 2421462, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
FREEMAN & CO, London, fickur, 54 mm, Boett nr. 1258839, silver (925), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1900, nyckel.
THE NATIONAL KENDAL & DENT, 106, Cheapside, London, fickur, 53 mm, Serie nr. 149739, silver, spetsankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, nyckel.
Klockor Waltham
AMERICAN Watch Co, Waltham, fickur, 57 mm, Serie nr. 5486844, Boett nr. 210, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1892, fickurskedja i vitmetall, nyckel.
FICKUR, 48,5 mm, Boett nr. 78737, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
CERTINA, herrur, 33 mm, Cal K.F.320, Ref nr. 8721.1, Boett nr. 1638024, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1953.
G.B, Glashütte/SA, herrur, 34 mm, Verk nr. 38639, Boett nr. 167204, doublé, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959.
SWIZA, väckarur, 76 x 80 mm, gulmetall, mekanisk, 8-dagarsverk, alarm, skadad urtavla, skadad boett, ca 1960.
Klockor Swatch
SWATCH, Wheel Animal, Ref nr. GZ120, unisex, 34 mm, plast, quartz, plexiglas, skadad urtavla, integrerat gummiband, ca 1991, etui.