Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 december 2015
Klockor Revue Thommen
REVUE, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 2929531, silver, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1930.
OMEGA, fickur, 53 mm, Serie nr. 5189770, Boett nr. 5859794, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1915.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 18.69Z, Serie nr. 5205612, Boett nr. 5205612, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1933, läderpåse.
FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 8845-34, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, boetten signerad Solide, motiv, ca 1900.
Visa varaKlockor Fickur
HAVILA WATCH Co, Genève, fickur, 55 mm, Serie nr. 119431, Boett nr. 51080, silver, ankargång, skadad urtavla, 1925.
Klockor Chopard
L.U.C, Bikupan, "A.F.Norberg Filipstad", fickur, 50 mm, Boett nr. 62283, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 47 mm, Serie nr. 316565, Boett nr. 307682, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
OMEGA, fickur, 50 mm, "Röd tolva", Serie nr. 4161946, Boett nr. 4812506, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1912.
Klockor Favre-Leuba
FAVRE-LEUBA, Genève, frackur, 43 mm, Cal AV 423, Boett nr. 00187/4044, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, monogram, ca 1970.
Klockor Perfecta
PERFECTA, frackur, 43 mm, Cal Unitas 600, Boett nr. 44743, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, ca 1970.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2342426, Boett nr. 3073484 / 5342, silver, ankargång, defekt, skadad urtavla, bucklor, ca 1920, fickurskedja i metall.
L.U.C, mormorsur, 37 mm, Boett nr. 2418, silver, cylindergång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, ca 1895, fickurskedja i metall.
Klockor Eterna
ETERNA, fickur, 49,5 mm, Serie nr. 2186654, Boett nr. 2119682, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1930.
EDEN, 50 mm, fickur, Boett nr. 3940.08, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1935.
OMEGA, De Ville, Cal 1350, Serie nr. 41054904, Ref nr. MD 591.0021, Boett nr. 591.0021, damur, 24 mm, doublé (20 micron), quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1978.
ZENITH, damur, 26 mm, Cal ETA 2671 AF, Boett nr. 20-0130-485, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1973.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALLÄNK, till Omega herrur, stål, bredd 9,5-23/16 mm, längd 155-175 mm, Ref nr. 1186/215, viklås, ca 1973.
CERTINA, herrur, 33 mm, Ref nr. 115.1088.41, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1985.
TISSOT, Seastar Seven, Cal 2451, Serie nr. 18191289, Boett nr. 41524 / 42524-4X, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1973.