Avslutad | Klockor – Lördag 5 december 2015
BANG & OLUFSEN, BeoWatch, Design Jacob Jensen, Ref nr. 9750, Boett nr.09706344, herrur, 27 x 50 mm, stål, quartz (går ej), safirglas, datum, fjärrkontroll för B&O produkter, gummiband, viklås, ca 1995.
TISSOT, Sailing Touch, Ref nr. T056.420.27.051.00, analog/digital, herrur, 45 mm, stål, quartz (går ej), safirglas, compass, alarm, integrerat gummiband, viklås, Ref nr. T640.25 AA, ca 2011.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Othello, Ref nr. 119, damur, 19 x 24 mm, doublé, quartz, mineralglas, urtavla med bergkristall, går ej, integrerat läderband, originalspänne, ca 1995.
OMEGA, Constellation, Time Computer II, Cal 1601 (Pulsar), Serie nr. saknas, Ref nr. ST 396.0832, Boett nr. 196.0044, LED (Light Emitting Diodes), herrur, 41 x 27,5 (51) mm, digital, stål, quartz, mineralglas, defekt, magnet för tidsinställning, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1224/211, ca 1974.
HERRUR, 23 x 44 mm, Boett nr. 484057, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1918.
OMEGA, Art Collection, Mini, Cal 1455, Serie nr. 50719305, Ref nr. ST 595.0420, Boett nr. 595.0420, damur, 22 mm, stål/keramik, quartz, safirglas, konstverk av Richard Paul Lohse på bakboetten, skadad boett, integrerat läderband, ca 1987. Limiterad och numrerad (Nr. 370/999).
OMEGA, Art Collection, Midi, Cal 1436, Serie nr. 50530782, Ref nr. ST 596.0430, Boett nr. 196 0 430, 596 0 430, midsize, 32 mm, stål/keramik, quartz, safirglas, datum, konstverk av Max Bill på bakboetten, integrerat läderband, ca 1987. Limiterad och numrerad (Nr. 913/999).
OMEGA, herrur, 33 mm, Cal 30.T2 PC, Serie nr. 11127594, Boett nr. 13322 / 3462, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, OBS boetten är tillverkad av Dennison, ca 1947, metallänk ej original.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Boulton, Cal 980, Serie nr. G 410225, Boett nr. S090104, herrur, 23 x 27 (37) mm, doublé (14K goldfilled), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, formverk, boett signerad Hamilton W Co, Lancaster PA, läderband, ca 1942.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 12 x 23,5 (34) mm, Serie nr. 0302476, Ref nr. YA039512, Boett nr. 3900 L, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (2 st. 8/8), briljanter på boetten (24 st. TW/VVS, ca 0,24 ctv), originallänk, längd 178-183 mm, ca 2005.
IWC, Porsche Design, Cal 605/444, Serie nr. 2406468, Ref nr. 3430, Boett nr. 2377645, herrur, 32 mm, titan/guld, quartz, safirglas, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, defekt, defekta tryckknappar, integrerat gummiband, viklås, ca 1990, serviceetui.
LONGINES, fickur, 49 mm, savonett, Cal 19.74 N, Serie nr. 3159236, Boett nr. 3159236, 18K guld, ankargång, glas saknas, skadad urtavla, bucklor, ca 1914.
Klockor Blancpain
BLANCPAIN, Villerét, Cal 6763, Ref nr. 6263-1127-55, Boett nr. 589, herrur, 37,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2005.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor Marina, Chronometer, Cal OP II (ETA 6497-2), Verk nr. 184313, Serie nr. C2361/4000, Ref nr. PAM 00001, Boett nr. OP 6518 / BB 1006496, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gummiband, läderband, originalspänne, cert, augusti 2001, box, ytterkartong.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Genève, herrur, 34 mm, Cal 1001, Serie nr. 529714, Boett nr. 358279, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Polerouter, Cal 218-9, Ref nr. 10376-2, Boett nr. 2141903, herrur, 33,5 mm, 18K guld, automatisk (microrotor), plexiglas, skadad urtavla, ca 1960.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 2000, Centenaire, Cal 1480 K, Serie nr. 5728374, Boett nr. 6070144, herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 35779970, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 1181/132.9051, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1972.
FICKUR, 52,5 mm, savonett, Cal Record, Boett nr. 659918, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1935.