161 - 180 av 525
1...8910...27 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 5 december 2015

Klubbad för

BANG & OLUFSEN, BeoWatch, Design Jacob Jensen, Ref nr. 9750, Boett nr.09706344, herrur, 27 x 50 mm, stål, quartz (går ej), safirglas, datum, fjärrkontroll för B&O produkter, gummiband, viklås, ca 1995.

Utrop: 2 500 kr

TISSOT, Sailing Touch, Ref nr. T056.420.27.051.00, analog/digital, herrur, 45 mm, stål, quartz (går ej), safirglas, compass, alarm, integrerat gummiband, viklås, Ref nr. T640.25 AA, ca 2011.

Utrop: 2 400 kr

Klockor Raymond Weil

RAYMOND WEIL, Geneve, Othello, Ref nr. 119, damur, 19 x 24 mm, doublé, quartz, mineralglas, urtavla med bergkristall, går ej, integrerat läderband, originalspänne, ca 1995.

Utrop: 1 000 kr

OMEGA, Constellation, Time Computer II, Cal 1601 (Pulsar), Serie nr. saknas, Ref nr. ST 396.0832, Boett nr. 196.0044, LED (Light Emitting Diodes), herrur, 41 x 27,5 (51) mm, digital, stål, quartz, mineralglas, defekt, magnet för tidsinställning, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1224/211, ca 1974.

2 900 kr

Utrop: 3 100 kr

HERRUR, 23 x 44 mm, Boett nr. 484057, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1918.

3 800 kr

Utrop: 3 900 kr

OMEGA, Art Collection, Mini, Cal 1455, Serie nr. 50719305, Ref nr. ST 595.0420, Boett nr. 595.0420, damur, 22 mm, stål/keramik, quartz, safirglas, konstverk av Richard Paul Lohse på bakboetten, skadad boett, integrerat läderband, ca 1987. Limiterad och numrerad (Nr. 370/999).

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

OMEGA, Art Collection, Midi, Cal 1436, Serie nr. 50530782, Ref nr. ST 596.0430, Boett nr. 196 0 430, 596 0 430, midsize, 32 mm, stål/keramik, quartz, safirglas, datum, konstverk av Max Bill på bakboetten, integrerat läderband, ca 1987. Limiterad och numrerad (Nr. 913/999).

2 900 kr

Utrop: 3 000 kr

OMEGA, herrur, 33 mm, Cal 30.T2 PC, Serie nr. 11127594, Boett nr. 13322 / 3462, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, OBS boetten är tillverkad av Dennison, ca 1947, metallänk ej original.

1 000 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Hamilton

HAMILTON, Boulton, Cal 980, Serie nr. G 410225, Boett nr. S090104, herrur, 23 x 27 (37) mm, doublé (14K goldfilled), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, formverk, boett signerad Hamilton W Co, Lancaster PA, läderband, ca 1942.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Klockor Gucci

GUCCI, damur, 12 x 23,5 (34) mm, Serie nr. 0302476, Ref nr. YA039512, Boett nr. 3900 L, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (2 st. 8/8), briljanter på boetten (24 st. TW/VVS, ca 0,24 ctv), originallänk, längd 178-183 mm, ca 2005.

Utrop: 5 900 kr

IWC, Porsche Design, Cal 605/444, Serie nr. 2406468, Ref nr. 3430, Boett nr. 2377645, herrur, 32 mm, titan/guld, quartz, safirglas, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, defekt, defekta tryckknappar, integrerat gummiband, viklås, ca 1990, serviceetui.

Utrop: 3 700 kr

LONGINES, fickur, 49 mm, savonett, Cal 19.74 N, Serie nr. 3159236, Boett nr. 3159236, 18K guld, ankargång, glas saknas, skadad urtavla, bucklor, ca 1914.

5 300 kr

Utrop: 5 500 kr

Klockor Blancpain

BLANCPAIN, Villerét, Cal 6763, Ref nr. 6263-1127-55, Boett nr. 589, herrur, 37,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2005.

29 500 kr

Utrop: 29 000 kr

Klockor Panerai

PANERAI, Luminor Marina, Chronometer, Cal OP II (ETA 6497-2), Verk nr. 184313, Serie nr. C2361/4000, Ref nr. PAM 00001, Boett nr. OP 6518 / BB 1006496, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gummiband, läderband, originalspänne, cert, augusti 2001, box, ytterkartong.

30 000 kr

Utrop: 29 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, herrur, 34 mm, Cal 1001, Serie nr. 529714, Boett nr. 358279, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1958.

16 200 kr

Utrop: 12 000 kr

Klockor Universal

UNIVERSAL, Genève, Polerouter, Cal 218-9, Ref nr. 10376-2, Boett nr. 2141903, herrur, 33,5 mm, 18K guld, automatisk (microrotor), plexiglas, skadad urtavla, ca 1960.

4 700 kr

Utrop: 4 500 kr

Klockor Eterna

ETERNA-MATIC, 2000, Centenaire, Cal 1480 K, Serie nr. 5728374, Boett nr. 6070144, herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.

2 800 kr

Utrop: 2 900 kr

OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 35779970, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 1181/132.9051, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1972.

3 500 kr

Utrop: 2 900 kr

FICKUR, 52,5 mm, savonett, Cal Record, Boett nr. 659918, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1935.

3 700 kr

Utrop: 3 900 kr

FICKUR, 46 mm, Boett nr. 19552, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.

Utrop: 2 400 kr