Avslutad | Klockor – Lördag 5 december 2015
OMEGA, Seamaster 600 Genève, Cal 601, Serie nr. 25892102, Ref nr. ST 135.011, Boett nr. 135.011, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1967.
OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 613, Serie nr. 32719222, Ref nr. CD 136.020, Boett nr. 136.020 SP, herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1970.
OMEGA, Genève, Cal 613, Serie nr. 32710064, Ref nr. ST 136.041, Boett nr. 136.041, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1970.
OMEGA, Constellation, Electronic (f300Hz), Chronometer, Cal 1250, Serie nr. 34795379, Ref nr. JD 198.002, Boett nr. 198.002, herrur, 35,5 x 35,5 mm, doublé (40 micron), stämgaffel, plexiglas, datum, defekt, läderband, originalspänne, ca 1972.
OMEGA, Constellation, Electronic (f300Hz), Chronometer, Cal 1250, Serie nr. 34843034, Ref nr. ST 198.027, Boett nr. 198.0027, herrur, 35,5 x 35,5 mm, stål, stämgaffel, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1972.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1021, Serie nr. 37368088, Ref nr. CD 168.0057, Boett nr. CD 168.0057, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, safiriglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 1973.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 58177255, PIC nr. 7910.11.91, Ref nr. BA 196.750, Boett nr. 1967500, herrur, 32,5 mm 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, cert, december 2002, box, ytterkartong.
ZENITH, herrur, 34,5 mm, Cal 2572 PC, Boett nr. 01-1542-380, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1974, box.
Klockor Ebel
EBEL, herrur, 34,5 mm, Cal 130, Boett nr. 1130957 / 112, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 35 mm, Cal 127, Serie nr. 6973, Ref nr. 18241, Boett nr. 3173167, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1957.
WITTIG, A Halberstadt, fickur, 41 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ytterboett, 49,5 mm, silver, tillverkad i repousséteknik, ca 1770.
IWC, "C.G. Benediktsson, Stockholm", fickur, 51,5 mm, Cal 57, Serie nr. 301502, Boett nr. 321586, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, urverk ej signerat, ca 1904.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Geneve, fickur, 55 mm, Serie nr. 375088, Boett nr. 4203990, doublé, ankargång, vargtänder, skadad urtavla, defekt, ej signerad boett, mönster, bucklor, ca 1916.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3851531, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1907.
UNION, fickur, 51 mm, Serie nr. 29813, Boett nr. 29813, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas löst, gravyr, bucklor, ca 1900.
MONARK, Ch.F. Tissot & Fils, Locle, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 399051, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
ZENITH, fickur, 49,5 mm, Serie nr. 2373022, Boett nr. 356370 / 36, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1935.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 35 mm, Cal 1412 UD, Serie nr. 4746487, Boett nr. 4578107, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, läderband, originalspänne, ca 1963.
Klockor Formex 4Speed
FORMEX 4SPEED, AS 1500 (100 METERS / 330 ft), Cal ETA 7750, Boett nr. 15009.8050, kronograf, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, läderband, viklås, ca 2008, box. Limiterad och numrerad (Nr. 200/499).
Klockor Oris
ORIS, Aquis Depth Gauge, (50 BAR / 500M), Cal 733 (SW 200-1), Serie nr. 32 42629, Ref nr. 01.733.7675.4154, Boett nr. 7675, herrur, 48 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, djupmätare, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07.8.26.01PEB-F03, gummiband, viklås, Ref nr. 07.34.20.40.EB, rengöringskit, cert, november 2013, box, ytterkartong.