Avslutad | Klockor – Lördag 5 december 2015
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 226 60, 81226, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1925, etui (Friz Olsson, Luleå).
FICKUR, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. C231693G, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1915.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 9040451, Cal 3035, Verk nr. 1440015, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H.J10/455, ca 1985.
Klockor Elgin
ELGIN, mormorsur, 39 mm, savonett, Serie nr. 3482920, Boett nr. 45361, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 14K guld, skadad boett, mönster, ca 1889.
HABER TYPE, St. Petersburg, Moskva, fickur, savonett, 49 mm, Boett nr. 2922, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1900, fickurskedja i doublé, för den ryska marknaden.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 76359/3 66001, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne, cert, juli 1987, box.
LONGINES, Conquest (300m/1000ft), Cal L667.2 (ETA 7750), Ref nr. L3.661.4.06.7, Boett nr. 34784859, kronograf, herrur, 41 mm, stål/ceramic, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600126638, cert, november 2009, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 36,5 mm, Cal 89, Serie nr. 1385091, Boett nr. 1397271, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, ca 1956.
OMEGA, Seamaster, Cal 600, Serie nr. 21462651, Ref nr. ST 135.005, Boett nr. 135.005, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1964.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Othello, Ref nr. 147, damur, 23,5 mm, doublé, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca 1992, box, ytterkartong.
FRES DEROCHES, A Geneve, fickur, 56 mm, Serie nr. 3549, gulmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, emaljmotiv (skadat), krans med paste (flera saknas), ca 1800.
FICKUR, 63,5 mm, jaktur, gulmetall, repeterur (defekt), spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, motiv, ca 1810
FICKUR, 55 mm, Boett nr. 1917, silver, spindelgång, nyckeldragare, dag, datum, skadad urtavla, motiv, mönster, mynträffling, ca 1790.
FICKUR, 56,5 mm, Boett nr. 1990, silver, spindelgång, nyckeldragare, datum, urtavla med motiv, skadad urtavla, glas löst, bucklor, ca 1780.
RICH DAVY, London, fickur, 44 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla i silver, skadad urtavla, ytterboett, 49,5 mm, silver, bucklor, ca 1730.
MORMORSUR, 38 mm, Boett nr. 36324 / 8557, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, motiv, ca 1870.
SAMSON, London, fickur, 41 mm, Serie nr. 4773, silver, spindelgång, nyckeldragare, datum, urtavla i silver, skadad urtavla, bucklor, senare bygel, ytterboett, 50 mm, silver, tillverkad i repousseteknik, ca 1770.
SAMSON, London, fickur, 43 mm, Serie nr. 12036, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla med motiv, skadad urtavla, ytterboett, 50,5 mm, silver, tillverkad i repousseteknik, skadad, ca 1780
HERRUR, 34 mm, metall, manuell, ankargång, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1918.