Avslutad | Klockor – Lördag 5 december 2015
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 12 x 23,5 (34) mm, Serie nr. 0379297, Boett nr. 3900L, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, originallänk, längd 178-183 mm, ca 2000.
Klockor Junghans
JUNGHANS, Avantgarde, Mega 1000, Ref nr. M26/2800 906, Boett nr. 9792985, herrur, 37,5 mm, titan, quartz (går ej), safirglas, LCD, radio kontrollerad, integrerad originallänk, viklås, cert, maj 2011.
OMEGA, De Ville, Classic, Serie nr. 5325259, PIC nr. 7360.11.01, Ref nr. BA 595.1111, Boett nr. 595.1111, damur, 23,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas (skadat), skadad urtavla, ca 1991.
HEUER, "2HEUER2", s.k "Observers watch", Cal Venus 170, Boett nr. 110026, kronograf (defekt), herrur, 32 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1942.
TISSOT, SeastarSeven, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1975.
must de CARTIER, VLC, Serie nr.020405, Ref nr. 590003, herrur, 30 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, integrerat läderband, originalspänne, ca 1990, box.
Klockor Movado
MOVADO, "Cupviplan", herrur, 22 x 31,5 mm, Cal 510 (M.X.I.), Ref nr. 41804, Boett nr. 518135, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, gravyr "J.L. Raichle Denver Colorado", läderband, ca 1935.
Klockor Movado
MOVADO, "Chronomètre", Fab Suisse, herrur, 35 mm, Cal 75 (157), Ref nr. 12748, Boett nr. 0094420, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, ca 1945.
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 21073, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1900.
DUEBER, fickur, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 809410, Boett nr. 2799369, 14K guld, stiftankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, ca 1910.
TAVANNES WATCH Co, fickur, 50 mm, Boett nr. 7019315/135, 14K guld, ankargång, urtavlan ej signerad, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1925.
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 149564, 18K guld, ankargång, glas löst, skadad urtavla, monogram, gravyr, bucklor, ca 1910.
EXAKTA, fickur, 49 mm, savonett, Boett nr. 36850, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 105106, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, fickurskedja i doublé, etui.
IWC, Schaffhausen, Aquatimer (2000 Meters), Cal 30110, Serie nr. 3120693, Ref nr. 356802, Boett nr. 3556105, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla (löst index), integrerat gummiband, originalspänne, ca 2011.
MORMORSUR, 36,5 mm, Serie nr. 81022, Boett nr. 56084, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, glas saknas, defekt, ca 1850.
FICKUR, 49,5 mm, savonett, Boett nr. 12738, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1940.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 51727, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1935.
OMEGA, damur, 15 x 19 mm, Cal 244, Serie nr. 15362930, Ref nr. OJ 3955, Boett nr. 135300 / 3955, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, defekt (kronan lös), ca 1956.
BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. , Serie nr. 2073191, Ref nr. B13356, Boett nr. 3405 B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, servad april 2015, cert, januari 2006, box, ytterkartong.