ÖRHÄNGEN, 18K guld / silver med 6 gammalslipade diamanter samt pärlor, skruvmekanism.
Utrop: 2 900 kr
SKJORTKNAPPAR, 18K guld med pärlor, etui.
Utrop: 350 kr
LORGNETTE, BROSCH, HÄNGE, silver, onyx, markasiter.
Utrop: 800 kr
DIVERSE, 13 st , silver / guld / emalj.
Utrop: 500 kr
DIAMANTVÅG.
DOSA, slver, LBerglund, Linköping, 1945.
Utrop: 400 kr
DOSA, silver C Holm, 1949.
DOSA, silver med jade, L Berglund, 1951.
3 DOSOR, agat.
Utrop: 300 kr
3 DOSOR, silver / emalj.
STRÖARE, silver.
DOSA, 18K guld, gravyr.
Utrop: 1 600 kr
2 DOSOR, 18K guld, 1802 samt 1900-tal.
DOSA, silver / emalj , svenska stämplar BH.
Utrop: 650 kr
DOSA, silver Gustaf Möllenborg 1840.
Utrop: 950 kr
PÄRLCOLLIER docerat längd 50 cm
Utrop: 1 400 kr
2 RINGAR, 18K guld / emalj, 1800-tal.
Utrop: 700 kr
2 RINGAR, 18K guld / emalj. 1800-tal.
Utrop: 550 kr
MEDALJONG 18K samt kedja 18K vikt 14.7 g längd 50 cm
Utrop: 1 500 kr
2 RINGAR, 18K guld, 1800-tal.
Julklapps
Lördag 12 dec 1998
Auktionen fortsätter 981213
Klubbauktion
Klubbas i Stockholm