Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 1998
Smycken Övr diamringar
BRILJANTRING platina 1 br. 0.59ct TW/ VVS, 1 br 0.59 fancy 8 diam. ca 0. 40 ct
KAFFESERVIS, silver 3 delar: KAFFEKANNA, h=25 cm SOCKERSKRIN h=11,5 GRÄDDKANNA, Hellsten, Uppsala.
SKÅL PÅ HÖG FOT silver rund välvd fot med uppsvängda hänklar, Birmingham, 1905, h=16,5 cm.
SKÅL, silver art deco , CG Hallberg, Stockholm 1937, halvklotformad på fot d=17,8 h=9,2 cm.
SKÅL, silver, rokoko, på plan botten med profilerad kantbård o reliefåsar sv stpl ca 1920, h=5, d=24 cm.
BÄGARE, silver handsignerad BH Edlund Stockholm 1945 livet med rokokodekor, h=13 cm , d=12 cm.
MUGG, silver, Birmingham 1864 cylindrisk på plan botten invändigt förgylld h=8,5 d=6,5 cm.
GRÄDDSERVIS EMPIRE, silver, KANNA h=7 cm, SOCKERSKÅL l=14 cm Dragstedt Köpenhamn 1919.
DESSERTBESTICK MED pärlemorskaft, silver, 6 KNIVAR l=20 cm, 6 GAFFLAR l=17,2 cm Sheffield 1902.
SKÅL. silver, rund på välvd fot livet med rokokodekor i relief, Holland ca 1900 d=8,6 h=5,5 cm.