Avslutad | Moderna – Lördag 7 november 2015
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
CHAUMET, ring, 18K guld, 7 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, litet nagg på en diamant, stämplad Chaumet, Paris 124205, stl 16,25+ mm, vikt 8,4 g, mycket små märken på skenan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljanter ca 2,46 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 6,9 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g, gravyr.
GEORG JENSEN, slipsklämma, sterlingsilver, nr 83, Danmark efter 1945, längd ca 4 cm, vikt 5,5 g
GEORG JENSEN, sedelklämma, sterling silver, nr 369, Danmark efter 1945, svensk importstämpel, diam ca 5 cm, vikt 23,3
GEORG JENSEN, manschettknappar, sterlingsilver, nr 44A, ovala, Danmark efter 1945, vikt 21,7 g
GEORG JENSEN, manschettknappar, sterlingsilver, nr 90, Danmark efter 1945, vikt 16,3 g
ARMBAND, 18K vitguld, 27 navette- samt briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, 2 extra öglor att förkorta med, vikt 3,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 18,5 cm, vikt 9,6 g.
RING, 14K vitguld, navettslipad diamant ca 1,50 ct, ca Cape(N)/P 2, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 18,5 mm, vikt 7,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,50+1,51 ct, TW(G)/VS2, kopia på HRD cert 14040447002 samt IGI cert 151594127, orginal finns att tillgå, stift, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, stel halsring, Victor Janson Guldvaru, Lindesberg 1971, ca 15 x 12 cm, hänge med bergkristall, Gustav Dahlgren, Mlamö 1969, total vikt ca 25,5 g
COLLIER, sterlingsilver, stel halsring ca 11 x 10,5 cm, Alton, Falköping 1974, vikt41,1 g
OLE LYNGGAARD, lås i 18K guld, hjärtformad, röd sten ca 10 mm, collier med dobbbar i vitmetall för Lynggaard lås, längd ca 45 cm
OLE LYNGGAARD, kedja, silver, 4-rader ankarlänk, märkt Ole Lynggaard, dobbar för Lynggaard lås, längd ca 40 cm, vikt 29,6 g