Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 29 oktober 2015
OMEGA, "Evert Lundberg, Linköping" Imp, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3463300, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1904.
LONGINES, fickur, 50 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 3492265, Boett nr. 3492265, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, buckla, ca 1910.
Klockor Illinois Watch Co.
ILLINOIS WATCH CO., Springfield, fickur, 53,5 mm, Serie nr. 371448, Boett nr. 0689989, vitmetall, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1882.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 4550684, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1910.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, Serie nr. 19122725, Boett nr. 3184606, svart metall, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1916.
FICKUR, "Björn", 54 mm, Boett nr. 1024388, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2295349, Ref nr. 8651, Boett nr. 3066757, silver, ankargång, skadad urtavla, visare saknas, bucklor, ca 1920.
Klocktillbehör Breitling
SPEEDLÄNK, till Breitling for Bentley herrur, stål, bredd 24/20 mm, längd 168 mm, Ref nr. S2305/970 A.
ORION, Calendar, herrur, 38 x 44 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, tygband, ca 1970.
POLJOT, De luxe, Cal 2416, Serie nr. 5926414, herrur, 35 mm, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1975.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex Oyster Perpetual, Date Submariner, Ref nr. 1680, s.k. "White Mark II", skadad (9/10), ca 1979.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex Oyster Perpetual, GMT-Master, Ref nr. 1675, s.k. "Nipple Dial", skadad (7/10), ca 1978.
Klocktillbehör Rolex
ILÄGGSRING, till Rolex, GMT-Master, blå/röd s.k. "Pepsi", passar Ref nr. 1675/16750, ca 1982.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALLÄNK, till Omega herrur, 14K guld, bredd 18/14 mm, längd 143-159 mm, vikt 54,8 gram, viklås.
FICKUR, 48,5 mm, Boett nr. 46294, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1930.
Klockor Enicar
ENICAR, Ultrasonic, Cal A-R 672, Boett nr. 672/210, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
DESIR, damur, 14,5 x 30 mm, Cal AS 1051, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1950, metallänk ej original.