Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 29 oktober 2015
Klockor Revue Thommen
REVUE, fickur, 50 mm, Cal GT, Verk nr. 30, Boett nr. 3788037, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1935.
Klocktillbehör Longines
BOX, till Longines herrur (ej komplett), trä, 169 x 129 x 81 mm, ytterkartong, ca 2006.
BAS, Dimanche, reseur, 35 mm, plast/gulmetall, mekanisk, skadad urtavla, glasbaksida, ca 1965, etui.
Klocktillbehör Omega
BOX, till Omega armbandsur, grå, 104 x 110 x 69 mm, skadad, ytterkartong, ca 1993.
Klocktillbehör Breitling
VIKLÅS, till Breitling, stål, Diver Pro I gummiband, bredd 22/20 mm, ca 2013.
Visa varaKlocktillbehör Breitling
URTAVLA, till Breitling Colt (300M/1000FT), Ref nr. A57035, vit, med visare (skadade), ca 1992.
Klockor Bordsur
BORDSUR, trä, 260 x 350 x 145 mm, Serie nr. 347158, mekanisk, hel, halv och kvartsslag Westminister, urverk signerat Urgos Germany, ca 1975, nyckel.
Klockor Bordsur
KIENZLE, bordsur, trä, 214 x 255 x 135 mm, Serie nr. 340-020, mekanisk, hel, halv och kvartsslag Westminister, urverk signerat FHS Germany, ca 1975, nyckel.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 35 mm, Cal 1412 U, Serie nr. 4304441, Boett nr. 3997850, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1961
TISSOT, Seastar, Boett nr. C943, damur, 21 mm, doublé, quartz (går ej), mineralglas, läderband, originalspänne, ca 1985.
OMEGA, Seamaster, Cal 482, Serie nr. 17380828, Ref nr. KO 2908, Boett nr. 2908-3, damur, 20 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, formverk, ca 1960.
Klockor Helvetia
HELVETIA, fickur, 48 mm, silver, ankargång, skadad urtavla, ej signerad urtavla, bucklor, ca 1895, skyddsboett i vitmetall, 53,5 mm.