Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2015
SIGURD PERSSON, ring, strelingsilver/delvis förgylld, Stockholm, stl 15,25 mm, vikt 17,9 g, etui
SIGURD PERSSON, ring, silver/delvis förgylld, Stockholm 1964, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g, något slitage på förgyllning
SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver/delvis förgyllt silver, Stockholm 1980, märkt JS, stl 16 mm, vikt 8,9 g
RING, 18K vitguld, akvamarin 5,56 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, lime kvarts, behandlade gula diamanter 0,12 ctv, krokar, längd 3,2 cm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, koraller, stift, huggies, längd 3,5 cm, vikt 7 g, en korall med fin spricka.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,70 ct, ca W(H)/VVS2, tillv i Stockholm, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
SIGBERT, ring, modell Ruta, silver, formgiven av Sigurd Persson, Engelbert Stpockholm 1954, stl 18 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,20 ct, ca Light Yellow(Q)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås/hjärta 12,3 x 11,0 mm i 18K guld med briljant ca 0,01 ct, ca TW/VS, samt mindre hjärta i 18K vitguld 8,1 x 6,7 mm, vikt 6,9 g.
OLE LYNGGAARD, ring 18K guld, hjärta med 8 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,6 g.
OLE LYNGGAARD, collier i 18K guld, hjärta med 8 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, 41 cm rund ankarlänk, vikt 5,9 g, Lynggaardetui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosenkvarts, sötvattenspärlor och ametister, längd 5,8 cm, vikt 13,4 g.
CARTIER, ring, Tank, 18K vitguld, rosa turmalin, refnr J76383, stl 50, 16 mm, vikt 10,2 g, sliten turmalin.
CARTIER, ring, Tank, 18K vitguld, akvamarin, refnr J67557, stl 50, 16 mm, vikt 9,9 g, visst slitage.
COASTERS, 9 ST, silver, veckad kant, Svedboms Vetlanda 1951, diameter 14 cm, vikt 635,6 g.
Silver Vas
VASER, 2 st, sterlingsilver, hamrad yta, ovala, Svedboms Vetlanda 1979, höjd 9,5 cm, vikt 276,3 g.
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, hamrad yta, oval, Svedboms Vetlanda 1967, höjd 11,5 cm, vikt 228,7 g.