Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2015
ENSTENSRING, 18K vitguld, droppslipad diamant 0,54 ct, Very Light Pink, GIA report 2175129278, stl 16,75 mm+.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS 2, stift, en HRD report.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3-delad, 18K guld/vitguld/rött guld, briljantslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 17 g.
COLLIER, 18K vitguld, turmaliner, cabochonslipad turmalin 6,60 ct, avtagbar droppslipad Tahitipärla ca 14 x 12,3 mm, längd 41,5 cm, vikt 17,7 g.
RING, 18K guld, antikslipad blå safir ca 0,75 ctv, 11 gula bestrålade briljantslipade diamanter ca 0,40 ct, ca VS-SI, JBR, stl 16,75 mm, vikt 16,5 g.
EFVA ATTLING, ring, Tear, 18K guld, Stockholm 2010, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, etui, ytterkartong
ARMRING, sterlingsilver, Hultbergs silversmide, Stockholm 1991, diameter 6 cm, vikt 20,7 g.
POMELLATO, ring, Colpo di Fulmine, 18K vitguld, opal, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv TW/VS, stl 16,5 mm +, vikt 2,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCa(L)/SI, längd 51 cm, vikt 3,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 prinsesslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 5,3 g
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljanter 0,50 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, stämplad GHA.
RING, 18K rodierat guld, sockertoppslipad svart sten, 6 diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS, diameter 1,5 cm, vikt 4,2 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS, diameter 1,5 cm, vikt 4,5 g, huggies.
ROSA TAIKON, collier, sterlingsilver, Stockholm 1990, längd 60 cm, vikt 40 g, ask.(d)
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, Robbert, Trosa, 3,5 x 2,5 cm, längd 46 cm, vikt 11,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, bergkristall, briljantslipad diamant 0,02 ct, Salvini, Italien, längd 39 - 42 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, 6 svarta diamanter 0,18 ctv, svart rem, Bliss, 2 x 1,7 cm, vikt 2,3 g.