221 - 240 av 333
1...111213...17 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 3 oktober 2015

Klubbad för

FREEMONT, Acugraph 7750, Cal 7750, Serie nr. 4, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2002, box, ytterkartong.

6 500 kr

Utrop: 7 000 kr

Klockor Rado

RADO, Sintra, Multifunction, Cal 193, Serie nr. 03578246, Boett nr. 193.0354.3, herrur, 31 x 39 mm, svart high-tech ceramics, quartz, safirglas, analog/digital, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04426, cert, mars 2010, box, ytterkartong.

6 500 kr

Utrop: 6 900 kr

D. FREEMONT, Ancyent Marinere, Cal ETA 2524-2, Ref nr 05N95W, Serie nr. 102, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband, viklås, ca 2002, box, ytterkartong.

Utrop: 3 300 kr

Klockor Oris

ORIS, XXL Chronograph, Cal 674 (ETA 7750), Ref nr. 675 7515 40 61, Serie nr. 20 52147, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glas baksida, gummiband, viklås, cert (ej komplett), ca februari 2002, box, ytterkartong.

Utrop: 9 900 kr

LONGINES, Special Series, Designed By Col. Charles A. Lindbergh, Cal L619.2 (ETA 2892A2), Ref nr. L2.617.4, Serie nr. 28695465, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, december 2005, box, ytterkartong.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

Klockor Anonimo

ANONIMO, Opera Meccana, First Edition, Militare Chrono Automatico, Cal ETA 2892A2 (DM 03/A216), Ref nr. 2007, Boett nr. 060/300, kronograf, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas, läderband, originalspänne, ca 2003. Limiterad och numrerad (Nr. 060/300).

16 200 kr

Utrop: 9 900 kr

Klockor Anonimo

ANONIMO, Opera Meccana, Wayfarer GMT 51 ATA, Cal ETA 2892A2, Ref nr. 2008, Serie nr. P02, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, gångreservindikator, GMT-funktion (24 timmarsvisning), läderband, originalspänne, cert (ej daterat), ca 2003, box.

Utrop: 9 000 kr

Klockor Anonimo

ANONIMO, Opera Meccanica, Chronoscopio, Cal ETA 7750, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2003.

Utrop: 9 000 kr

ZENITH, El Primero Open, Defy Xtreme (1000 M), Serie nr. 276902, Boett nr. 96.0528.4021/21.M528, kronograf, herrur, 46,5 (54) mm, svart titan/rosa guld, automatisk, safirglas, heliumventil, originallänk (titan/rosa guld), viklås, cert, maj 2008, box, ytterkartong.

Utrop: 124 000 kr

CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66, Boett nr. 851.3364.68, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr (För nit och redlighet i rikets tjänst), läderband, ca 1975.

Utrop: 2 700 kr

CARTIER, Santos Ronde, Boett nr. 090741418, damur, 24 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla, originallänk (skadad), viklås, Ref nr. 247365, cert, juni 1983.

Utrop: 7 900 kr

CARTIER, Santos, Cal ETA 2671, Boett nr. 296162283, herrur, 29,5 x 28,5 (41) mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. D0106089, cert (ej komplett), ca 1984, box (ej komplett).

Utrop: 9 900 kr

OMEGA, Seamaster, Cosmic, Cal 601, Serie nr. 26127223, Ref nr. LD 135.017, Boett nr. 135.017, herrur, 35 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1968.

1 500 kr

Utrop: 1 000 kr

OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, Chronometer, Cal 8500, Verk nr. 84878373, Serie nr. 84878373, PIC nr. 231.10.39.21.06.001, Ref nr. ST 168.1121, Boett nr. 168.1121, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1587/986, cert, juli 2010.

18 000 kr

Utrop: 19 000 kr

INTERNATIONAL WATCH CO, fickur, 52 mm, Cal 57 (H6 1/2), Serie nr. 377796, Boett nr. 392234, silver, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, skadad boett, glas skadat, bucklor, ca 1907, fickurskedja i silver (skadad).

Utrop: 1 000 kr

LONGINES, Agassiz, herrur, 30 mm, Ref nr. L 13199, Boett nr. 26028159, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, ca 1990, box, ytterkartong.

Utrop: 3 900 kr

BRILLMAN & CO, London, "Centre Seconds Chronograph, 105515" fickur, 55,5 mm, Serie nr. 9 / 105545, Boett nr. 5, spetsankargång, centrumsekundvisare, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1885.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

MORMORSUR, 34 mm, Serie nr. 32972, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, pärlor, skadad boett, bucklor, ca 1800.

2 500 kr

Utrop: 2 500 kr

FICKUR, "Breguet & Fils", fickur, 54,5 mm, Boett nr. 18877 / 7108, silver, repeterur (defekt), spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1800.

3 100 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Chopard

L.U.C. fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 81713, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, monogram, gravyr, bucklor, ca 1920, läderpåse.

3 700 kr

Utrop: 2 900 kr