Avslutad | Klockor – Lördag 5 september 2015
CARTIER, Panthère, Serie nr. 016446, Boett nr. 112000 R, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1990, servicepåse.
Klockor Corum
CORUM, Admirals Cup, Ref nr. 99.810.31V52, Verk nr. 303529, Serie nr. 456351, herrur, 34 mm, cobolteloxerat stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, cert, juli 1993, box, ytterkartong.
LONGINES, damur, 26 mm, Cal 10.86 N, Serie nr. 4060603, Boett nr. 4060603, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, bucklor, integrerad länk i 18K guld, ca 1922, etui (Gust. Wallins, Örebro).
OMEGA, herrur, 33,5 mm, Cal 1430, Serie nr. 47122218, Ref nr. BD 196.0295, Boett nr. 196.0295, 14K guld, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1984, etui.
TISSOT, PRS 200 (200M/660FT), Ref nr. T17.1.486.55, Boett nr.T362/462, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. T462.110, ca 1998, box.
Klockor Emporio Armani
EMPORIO ARMANI, kronograf, herrur, 43 mm, Ref nr. AR-0508, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2008.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 68273, Serie nr. W329033, Cal 2135, Verk nr. 0901480, Boett nr. 68000, midsize, 30,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, defekt, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523HD18.R8/487 B, cert, november 1996.
Klockor Lassale
LASSALE, Seiko, Cal 9550A, Serie nr. 431780, Boett nr. 9550-5059, herrur, 25 mm, gulmetall, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, ca 1995.
Klockor Juvenia
JUVENIA, herrur, 20 x 26 (32), Cal 765, Boett nr. 692732, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970.
Klockor Lassale
LASSALE, herrur, 33 mm, Cal 7759A, Serie nr. 910111, Boett nr. 7759-703H, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref Z1303-1, ca 1990.
ZITURA, "Swiss Bank Corporation", herrur, 24 x 31,5 mm, Boett nr. 57 893 B, doublé (20 micron), quartz (går ej), safirglas, urtavla i guld (2 g), läderband, ca 1995.
ZITURA, "Swiss Bank Corporation", damur, 21 x 29 mm, Boett nr. 57 891 B, doublé (20 micron), quartz, safirglas, urtavla i guld (1 g), skadad boett, läderband, ca 1995.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Othello, Ref nr. 120, herrur, 25 x 29 mm, doublé, quartz (går ej), safirglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1995, etui.
ZENITH, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 1773539, Boett nr. 128829, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, urtavlan ej signerad, bucklor, ca 1920, läderpåse.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Othello, Ref nr. 119, damur, 19 x 24 mm, doublé, quartz (går ej), safirglas, skadad urtavla, urtavla med strass, läderband, originalspänne i doublé, ca 1995.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic Lady I, Serie nr. 072/MMVI, damur, 26 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert (ej komplett) ca 2008, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Chronograph, Cal SS G3 (Valjoux 7750), Serie nr. 1015, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, servad november 2014, cert, juli 2012, box, ytterkartong.
OMEGA, herrur, 31,5 mm, Cal 234 S.C, Serie nr. 8953664, Ref nr, 460, Boett nr. 9750176, stål (staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1941, metallänk ej original.
LONGINES, Dolce Vita, Cal L178.2, Ref nr. L5.155.4.71.6, Boett nr. 29819113 , damur, 20 x 24,5 (30) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 27634, ca 2002.
OMEGA, Speedmaster 125, "Tachymetre", Chronometer, Cal 1041, Serie nr. 35077296, Ref nr. ST 378.0801, Boett nr. 178.0002, kronograf (defekt), herrur, 42 x 52 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1221/212, ca 1973, Limiterad (men ej numrerad) upplaga i 2.000 exemplar (till Omegas 125-årsjubileum 1973), box.