Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 september 2015
Klockor Excelsior Park
EXCELSIOR PARK, stoppur, 50 mm, Serie nr. 1000019, vitmetall, mekanisk, 60 sek/30 min, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
Klocktillbehör Rolex
URTAVLA, till Rolex, Oyster Perpetual, Datejust, damur, silver/index, skadad (7/10).
FICKUR, 49 mm, Boettt nr. 11476, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1910.
BUGATTI, damur, bicolour, quartz, safirglas, defekt, originallänk, stål, viklås, ca 1990.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, herrur, Ref nr. 5755, doublé, quartz, mineralglas (skadat), läderband, ca 1993.
Klockor Junghans
JUNGHANS, fickur, 52 mm, Boett nr 7R, gunmetal, manuell, ankargång, alarm, skadad urtavla, urtavla ej signerad, defekt, ca 1918.
Klockor Mora
MORA "Louis Brandt & Frére S.A", fickur, 53 mm, Serie nr. 4825301, Boett nr. 5539101, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1910.
Klockor Dolce & Gabbana
D&G, damur, doublé, quartz, mineralglas, integrerat läderband, originalspänne, ca 2005.
Klockor Citizen
CITIZEN, Titanium, "Tachymeter", Serie nr. 903229, Boett nr. 3560-351631 TA, kronograf, herrur, 38,5 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1989.
HAMPDEN, mormorsur, 33,5 mm, savonett, Serie nr. 2385912, Boett nr. 7678869, doublé, ankargång, skadad urtavla, glasring saknas, glas saknas, motiv, gravyr, ca 1907, påse.
Klockor Waltham
WALTHAM, mormorsur, 35 mm, savonett, Serie nr. 18493318, Boett nr.8262685, doublé, ankargång, skadad urtavla, motiv, ca 1912.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 49,5 mm, savonett, Serie nr. 18199331, Boett nr. 9838252, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1911.
CHARLES JOURDAN, damur, 22 x 25 (31) mm, Boett nr. 12857, bicolour, quartz, mineralglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 164 mm, ca 1985.
Visa varaKlockor Seiko
SEIKO, kronograf (50M), "Tachymeter", Cal V657, Serie nr. 852100, Boett nr. V657-9020, herrur, 39 mm, stål, quartz, hardlexglas, datum (defekt), skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 4773-Z.E, ca 1990.
Visa varaKlockor Fickur
ROA WATCH Co, Geneve, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 2482 3, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, defekt, glas saknas, bucklor, ca 1930.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Cal 19 LB, Serie nr. 5950466, Boett nr. 6698868, silver, ankargång, skadad urtavla, skadat glas, bucklor, ca 1923.
VIKING, fickur, 50 mm, Cal 548, Boett nr. 1266376, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt (delar saknas), bucklor, ca 1940.
A. DUBACH, Montreux, stoppur (60 sek/30 min), 51 mm, Serie nr. 514825, Boett nr. 149075, vitmetall, ankargång, splitsekund, skadad urtavla, ca 1920.
CERTINA, DS, Titanium, Ref nr. 113.7140.11, herrur, 34 mm, titan, quartz, safirglas, datum, skadad krona, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.