Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 september 2015
CHESTERFIELD, fickur/väckarur, 52 mm, vitmetall, mekanisk, alarm, skadad urtavla, skadad boett, ca 1950.
SEIKO, herrur, 31 x 39,5 mm, Cal A966, Serie nr. 901183, Boett nr. A966-4010, aluminium/plast, quartz, digital, talande ur (spanska), originallänk, ca 1989, ask.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 37.6L.15 P, Serie nr. 7941062, Boett nr. 8881364, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1934.
Klocktillbehör Breitling
BOX, till Breitling armbandsur, svart, 169 x 139 x 92 mm, ca 2010, ytterkartong.
CERTINA, DS, herrur, 36 mm, Cal 25-66, Boett nr. 5201013, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt, ca 1965.
Klockor Revue Thommen
REVUE, Sport, Cal Revue 356, Boett nr. R1661A, herrur, 33,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965.
HELSA, Diverwatch, herrur, 35 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, gummiband (Tropic), ca 1970.
Klockor Revue Thommen
REVUE-SPORT, herrur, 33 mm, Boett nr. 3261485, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
CORSAR, stoppur, 54 mm, plast, mekanisk, 60 sek/ 30 min, skadad urtavla, ca 1970.
Klocktillbehör Övriga klockor
BÖCKER, 2 st, "Das Flume-System", K1 + K2, av Rudolf Flume, tyska, verksökare.
Klockor Citizen
CITIZEN, damur, 29 mm, Serie nr. 1050071, Boett nr. 6010-R00251 RYO, doublé, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1991.
Klockor Siduna
SIDUNA, fickur, 51 mm, Boett nr. 3700.08, silver (Boliden), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1930.
Klockor Perfecta
PERFECTA, fickur, 51 mm, Boett nr. 318-33, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
VENUS, damur, 21 mm, Boett nr. 3725, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1945, metallänk i gulmetall ej original.
SEIKO, damur, 17 mm, Boett nr. 2Y00-5290, Serie nr. 800074, doublé, quartz (går ej), mineralglas, originallänk, ca 1995.
CERTINA, damur, 22 mm, Cal 19-81, Ref nr. 2001.068, Boett nr. 3953371, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
NOVICE, frackur, Cal 263, vitmetall, ankargång, plexiglas, skadad urtavla, hängbygel saknas, ca 1940.