Avslutad | Mynt – Torsdag 8 oktober 2015
Medaljer Minnen
Släpa, metall, 5 medaljer, bland annnat Frihetskorset ev 4:e grad med svärd och vinterkrigets minnesmedalj, Finland, total vikt 97,3 g.
Mynt Utländska mynt
3 MINNESMYNT, silver, 2 st 10 Mark 1972-1989, 1 st 5 Mark 1977, Västtyskland, kvalité ca 01 - 0, total vikt 42,2 g, proof?.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Speciedaler, 1797 MF B, Danmark, kvalité ca 1/1+, diameter 40 mm, vikt 28,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 8 Skilling Danske. 1763 HSK, Danmark, kvalité ca 1/1+, repor, diameter 21 mm, vikt 2,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 2 Skilling Danske, 1761 HSK, Danmark, kvalité ca 1+, diameter 19 mm, vikt 1,3 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, Rubel, 1883, Ryssland, kvalité ca 1+/01, diameter 36 mm, vikt 20,7 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1896, Ryssland, slitagemässig kvalité ca 01, mindre repor, diameter 34 mm, vikt 20,0 g
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1892,Ryssland, kvalité ca 1+/01, hängd?, diameter 34 mm, vikt 20,0 g.
Mynt Utländska mynt
MINNESMYNT, silver, Rubel, 1859, Ryssland, slitagemässig kvalité ca 1+/01, repor, diameter 35 mm, vikt 20,7 g.
Visa varaMynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1885, Ryssland, kvalité ca 1+/01, hängd?, diameter 35 mm, vikt 20,6 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1855, Ryssland, kvalité ca 1+, diameter 35 mm, vikt 20,8 g.
Mynt Övrigt
15 POLLETTER, metall, olika former av färdsätt t.ex. spårväg eller färja, total vikt 33,7 g.
Mynt Utländska mynt
4 MYNT, silver, 50 Kopek, 1921-1926, Ryssland / Sovjetunionen, kvalité ca 1+ - 01, total vikt 40,1 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Abazi, 1819, Georgien, kvalité ca 1/1+, diameter 23 mm, vikt 6,5 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Poltina, 1804, Ryssland, kvalité ca 1?, diameter 30 mm, vikt 10,4 g.