Avslutad | Mynt – Torsdag 8 oktober 2015
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 3 Mark, 1913 A, Lübeck, kvalité ca 1+, diameter 33 mm, vikt 16,7 g.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, gulmetall, korsfästning på ett X, Frimurarna, bredd 43 mm, vikt med resterna av ett band 26,2 g.
Mynt Utländska mynt
5 MYNT, silver, Danska Västindien, 5 Cents 1879, 10 Skilling 1845, 12 Skilling 1767 (med påbörjade borrhål), 1 Franc 1905, 24 Skilling 1763, kvalité ca 1, total vikt 18,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Fyrk, 1578, Johan III, slitagemässig kvalité ca 1 men med flera skador, diameter 17 mm, OBS. vikt endast 0,6 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/8 Riksdaler Specie, 1832, Karl XIV Johan, kvalité ca 1, diameter 22 mm, vikt 4,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 2 Skilling 1807, 4 Skilling 1809, Danmark, kvalité ca 1? - 1, total vikt 3,6 g.
Mynt Utländska mynt
3 MINNESMYNT, silver, Half Dollar, USA, 1893, 1946 samt 1952, kvalité ca 1+ - 01, total vikt 37,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Öre, 1617, Hertig Johan av Östergötland, kvalité ca 1?/1, lös del, diameter ca 20 mm, vikt endast 0,8 g.
Medaljer Minnen
5 MINNEN, silver, hushållningssällskap och avel, inga dubletter, total vikt 186,5 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Kronobergs, Jönköpings och Kalmars Regementen, 1623-1923, diameter 43 mm, vikt 31,4 g, av Erik Lindberg.
Mynt Svenska mynt
MYNT, järn, 5 Öre, 1942, mörk metall, Gustaf V, kvalité ca 1+/01, diameter 27 mm, vikt 7,1 g.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, guld, Fanam, Indien, kvalité ca 1/1+, total vikt 0,8 g, Kaplans kan inte garantera äktheten.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Luigino, 1666, Tassarolo, kvalité ca 1, diameter 21 mm, vikt 1,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/32 Riksdaler, 1852, Oscar I, kvalité ca 1?/1, diameter 14 mm, vikt 1,0 g.
Medaljer Minnen
3 MINNEN, silver, 2 st "För efterkommande", 1 st Vetenskap och Vitterhet i Göteborg, total vikt 46,7 g.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, silver, okänd orden, krönt B, bredd 58 mm, vikt med band 18,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1899, Oscar II, kvalité ca 1+ / 01, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1766, Ryssland, kvalité ca 1?, spricka, diameter 38 mm, vikt 22,8 g.