Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2015
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, sodalit, agat, sterlingsilver, längd 86 cm.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt sterlingsilver, odlade pärlor, kedjans längd 46 cm, vikt 5,2 g.
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade lila, längd 45 cm, vikt 9,5 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, vita, gula och röda glasstenar, döskallar, stift, vikt 4,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, stift, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammelslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCA(L)/ VS2, stl 16,5 mm, 2,5 g, nagg på rondisten, (sliprepor, bearded), ask.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, rund blandslipning, 7,03 ctv, varierande storlekar, nagg, mindre skador.
RING, Engelbert, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, en skadad, stl 16,5 mm, gravyr, importstämpel, vikt 1,1 g.