Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2015
PANDORA, armband, silver, 9 berlocker i silver, glas och emalj, längd ca 21 cm, vikt 39 g
HÄNGE, 18K vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, längd ca 1,5 cm, vikt 1 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl.18,25 mm, vikt 2,1 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Amie Lundberg Guldatelje, stl 14 mm, vikt 6,3 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 10 åttakntslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,6 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct enligt gravyr, ca W/VS, Guldsmeders Inköps Ab, Uppsala 1983, stl 16,5+mm, vikt 2,7 g
ARMRING, silver , svart emalj, orientaliska pärlor, 7 cm, 29,3 g, 1 pärla saknas, emalj skadad på undersidan
RING, 14K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca CA(Bruna serien)/P, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, längd 45 cm, vikt 7,1 g
ARMBAND, silver, 17 safirer ca 17 ctv, 17 vita safirer 1,7 ctv, längd 18,5 cm, vikt 42,3 g, i vit safir skadad, några nagg på de vita och blå safirerna, slitna klor.
HÄNGE, silver/18K guld, dendritagat, rubelit, tsavorit, höjd 4,5 cm, vikt 23,9 g, agat något lös.
GEORG JENSEN och Wendel, brosch, sterlingsilver, no 267, längd ca 5,5 cm, vikt 4,8 g, nål i oädel metall.
RING, 18K guld/platina, 9 gammalslip diam ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g, slitna fattningar, sliten ringskena, porositet.
COLLIER, silver, stavlänk, färgstenar bl a rosenkvarts, kalcedon, ametist, svenska importstämplar, längd 41 cm, vikt 24,2 g
SMYCKESET, 6 delar, gulmetall, granater, armband, hänge, 2 broscher, nål, örhängen med skruv, vikt 43,1 g, några stenar skadade.
ÖRHÄNGEN, silver/förgylld silver, 10 rubiner, ca 182 rosenslipade diamanter, längd ca 7 cm, vikt 13,8 g, stift