Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2015
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,75 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g, safiren sitter aningen löst i fattningen.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,15 ct, 8 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
COLLIER, 14K briljantslipad turmalin ca 1,30 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca G-H/SI, 92 ovalslipade turmaliner bl.a. rosa, blått, grönt och brunt ca 37,00 ctv, längd ca 44,5 cm, BHGL cert samt ask medföljer.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,53 ct, ca W(H)/VS, Petterssons, stl 14 mm, vikt 2,0 g.
RING, 14K vitguld, snöflinga, 49 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, svaga fattningar.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,31 ctv enl grav, ca TW/SI1-S12, Kaplans, Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g
BESTICKSERVIS, 12 delar, silver, rostfritt stål, modell Disa, 6 matknivar, 6 matgafflar, MGAB Uppsala 1940-tal, vikt 761,8 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca W(H)VS2, 26 briljanter 0,15 ctv, stl 16,75+ mm, vikt 2,1 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,35 ct, 2 briljanter 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g, en av sidostenarna med litet nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljant 0,95 ct, ca TW(G)/VVS1-VVS2, 6 åttkantslipade diamanter 0,09 ctv, stl 18,25 mm, Stockholm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, blå topas, 3 mindre briljanter infattade i stenen, 42 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 12,3 g, svaga fattningar.
BROSCH, 18K guld/platina, pärla, rosenstenar, längd 6 cm, Guldsmedsaktiebolaget, Malmö 1915, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,40 ct, ca TCr(I)/SI, mindre briljanter 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
SKÅL PÅ FOT, silver, CG Hallberg Stockholm 1919, höjd 16,5 cm, diameter 23,5 cm, vikt 540 g, mindre buckla på fotringen.
SKÅL PÅ FOT, silver, J Svensson Kalmar 1918, höjd 16,5 cm, diameter 23,5 cm, vikt 504 g.
LORDRING, minst 21,6K guld, cabochonslipad safir, 2 antikslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI, stl 14,75 mm, vikt 8,7 g, en diamant med nagg.