Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2015
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca Tcr-Cr/SI2, vikt 1,2 g, stift
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, K&ec, Göteborg 1984, en klo sliten, vikt 4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 3 smaragder ca 0,30 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, Lars Ola Sellen, Stockholm 1992, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, stämplad GBA, vikt 4,2 g.
BROSCH, 18K guld/platina, rubiner, rosenslipade diamanter, längd 4 cm, vikt 3,2 g, mindre nagg.
RING, 14K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI2, 8 prinsesslipade samt 14 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W-TCr/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W-TCr/VS-SI stl 17 mm, vikt 3,7 g, några stenar lösa
HÄNGE, 18K vitguld, ametist ca 1,95 ct, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Tcr/SI, vikt 1,5 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ametister ca 0,80 ctv, 40 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 1,8 g, stift
RING, 18K vitguld, ametist ca 2,99 ct, 42 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Tcr/SI, vikt 18 mm, 5,3 g
BROSCH, 14K guld/silver, blomma, peridoter, 7 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, Ryssland, längd 5 cm, vikt 7,1 g.
COLLIER, 14K guld, blå safirer ca 19,00 ctv, 112 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 42 cm, vikt 30,3 g, mindre nagg på ett fåtal av diamanterna.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, blå safirer ca 3,00 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Ca/P, stift, vikt 8,0 g, 3 diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, grön turmalin ca 2,75 ctv, 2 briljanter samt 14 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,60 ct, 10 briljantslipade samt 4 baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g, nagg på smaragden.
ARMBAND, 18K vitguld, 183 baguett- och trapetsslipade diamanter ca 2,70 ctv,ca TW/VS-SI, längd 19,5 cm, vikt 27,2 g, några stenar med små skador.