Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2015
Smycken Ring
RING 18K guld/vitguld, 1 briljant 0,32 ct, 6 briljanter 0,51 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,75 mm,vikt 5,7 g.
Smycken Alliansring
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 20 briljantslipade rosa safirer ca 3,00 ctv, inneslutningar, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.
Smycken Ring
RING 18K vitguld med 3 st briljanter 0,60 ctv, 4 briljanter 0,06 ctv, TW/VVS, vikt 11,7 g, storlek 16,5 mm
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 trappslipade akvamariner ca 16,00 ctv, 56 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI (2 dia har mindre skador), svaga fattningar, stift/clips, vikt 11,9 g.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,57 ct, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 19,25 mm +, vikt 1,8 g.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ctv, ca TCr/nagg på kuletten, stl 19,25 mm, vikt 1.9 g
Smycken Ring
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS, små åttkant- och rosenslipade diamanter, stl 19,25 mm, vikt 3,5 g, missfärgad fattning och skadad ringskena.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, längd 6,2 cm, 10 safirer ca 2,00 ctv, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, vikt 15,3 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 6 rubiner ca 1,20 ctv, 12 briljanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, krokar, vikt 15,2 g.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors, briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW/VVS-SI, rubiner, snidad citrin med kristusmotiv, längd 5,5 cm, kedjans längd 65 cm, vikt totalt 35,1 g, 3 diamanter med mindre skador, 1 rubin med nagg.
Smycken Ring
RING, 18K guld, smaragd ca 3,08 ct, 16 diamanter (2 prinsess- och 14 briljantslipade) ca 1,22 ctv, ca W/SI (några P1), stl 17,75 mm, vikt 8,7 g.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, 22 briljanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr/ VS, stl 17+ mm, vikt 6,1g.
Smycken Collier
COLLIER, matta onyxkulor 10 mm, hjärtformat 18K guldlås med 5 diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS (en är SI) och 10 gula safirer ca 6,50 ctv, längd 46 cm, vikt 79 g (varav låset 18 g), svensktillverkat.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, grön turmalin ca 1,10 ct, 33 briljanter ca 0,22 ctv, ca TCr-TCa/VS (1 skadad), stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad blå safir ca 8,50 ct, 18 rosenslipade diamanter (1 skadad) ca 0,45 ctv, stl 16,25 mm, vikt 9,4 g.
Smycken Ring
RING, 18K guld, smaragd ca 9,40 ct, (mycket liten skada under en klo) 22 briljanter ca 0,88 ctv, ca TW/VVS-VS (en är SI), stl 17,25 mm, vikt 11,5 g.