Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2015
RING, 18K vitguld, blå safir 1,07 ct, blå safir ca 1,07 ct, 18 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 14,5 mm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, onyx, rosenstenar, omkring 1900, höjd 4 cm, vikt 5,3 g, skruvar i 9K guld, nagg på onyx
COLLIER, platina/20K guld, äkta flodpärla, 27 rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 41 cm, lås och 2 öglor i silver, ca år 1900, vikt 4,2 g, etui.
RING, 18K vitguld, 2 briljant- och 12 åttkantslipade diamanter 0,26 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, Malmö 1962, stl 18,5 mm, vikt 4,1 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 2 st i 18K guld, Bernard Hertz i Stockholm år 1899, vikt 2,4 g, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld med 2 st prinsslipade diamanter 0,91 ctv, G(TW)/VS, stift,
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct enligt gravyr, ca TW/VVS, Spectra, Gustav Dahlgren, Malmö 1985, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g, rodinering med slitage
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, brijantslipad diamant ca 0,38 ct enligt gravyr, ca TW/VVS, Spectra, Gustav Dahlgren, Malmö (otydlig årsstämpel), stl 18 mm, vikt 3,4 g
RING, 18K vitguld, 8 smaragdslipade smaragder ca 1,20 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS-P, stl 18 mm, vikt 5,7 g, diamant och en smaragd med skada.
BROSCH, 18K guld/platina, 7,1 mm odlad halvpärla, 16 gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, tidigt 1900-tal, vikt 5,0 g, etui,
RING, 14K guld/silver, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 14K guld/silver, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, mediumslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCa(L)/SI, 4 blå safirer, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, 7 blå safirer ca 0,50 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K vitguld, 60 svarta diamanter ca 2,17 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,95 ct ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,5 g, stift,