221 - 238 av 238
1...101112 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 september 2015

Klubbad för

CARTIER, ring, 18K guld, safir, märkt 95140, stl 52/15,5 mm, vikt 4,3 g

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

CARTIER, ring, 18K guld, rubin, mräkt 9590, stl 52/15,5 mm, vikt 4,4 g

1 900 kr

Utrop: 1 700 kr

LALIQUE, ring, Gourmand, blått glas, stl 17 mm, signerad Lalique France

600 kr

Utrop: 350 kr

TIFFANY & CO, örhängen, X, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, design Paloma Picasso, vikt ca 3,4 g, etui

5 800 kr

Utrop: 6 700 kr

COLLIER, OLE LYNGGAARD, sötvattenpärlor,citriner, labradoriter, granater, dobbar, längd 45 cm.

1 000 kr

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, månsten 9,4 ctv, krokar, längd 1,9 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 7 700 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 11 000 kr

INGA RINGBOM LAGERVALL, collier, sterlingsilver, akvamarin, fluorit, månsten, cordierit onyx, Stockholm 2000, längd ca 48 cm.

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, 18K guld, sötvattenspärla ca 12,6 x 13 mm, brun diamant 0,40 ct, längd 41 cm, vikt 11,5 g.

Utrop: 7 900 kr

RING, transparant brun harts, 18K guld, citrin 1,65 ct Benitah, stl 17,5 mm, guldvikt 2 g.

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, lime kvarts 29,0 ctv, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, TW/VVS-VS, stift, vikt 17,8 g.

Utrop: 10 600 kr

RING, 18K guld, cirtin 5,57 ct, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 7 900 kr

COLLIER, 18K vitguld, ioliter, cabochonslipad safir 6,30 ctv, avtagbar droppformad Tahitipärla ca 14,5 x 11 cm, , längd 41,5 cm, vikt 13 g.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, gula odlade pärlor 11,2 mm, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, TW/SI-P, krokar, längd 2,8 cm, vikt 5,6 g.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K guld, rosa safirer 4,86 ctv, stl 17 mm.

15 800 kr

Utrop: 17 000 kr

DIAMANT, 0,77 ct, Crystal(J)/SI1, briljantslipad.

Utrop: 12 600 kr

GEORG JENSEN, silver, 6 delar, modell "Cypress" Thias Eckhoff Danmark efter 1954, 6 dessertskedar 178 mm, 1 originaletui, slitage.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

GEORG JENSEN, silver, 17 delar, modell "Cypress" Thias Eckhoff, Danmark efter 1954, total vikt ca 706 g, 4 matskedar 190 mm, 4 matknivar 225 mm blad i rostfrittstål, 4 matgafflar 190 mm, 1 uppläggningssked 212 mm, 1 uppläggningsgaffel 210 mm, 1 buljongsked 146 mm, 1 picklesgaffel 170 mm, 1 smörkniv 159 mm, 6 originaletuier med lock (slitage).

Utrop: 5 400 kr