Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2015
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 1,2 ct, ca CR(J)/SI2, 85 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, enligt kvitto, TW/VS2 enligt kvitto, stl 16,25 mm, vikt 4 g.
RING, 18K guld, ovalslipad citrin ca 9,20 ct, 6 åttakantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI, S:T Eriks Silversmedja, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 7,5 g, citrin med repor
ANTIK BROSCH, silver/18K guld, blomdesign med rörlig mittdel, 40 gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCr/SI-P, några nagg, vikt 16,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 2 blå och 1 gul safir ca 3,00 ctv, hjärtslipade, längd 2,8 cm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad gul safir ca 1,79 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, Danderyds Guld Bengt Olof Johansson, Stockholm 1978, vikt 5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,55 ct (enl gravyr), ca TW/VS, SPECTRA, stl 19 mm, vikt 4,1 g, Malmö 1988.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ct totalt, ca TW/VS, GULDFYND, stift, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade citriner 28,5 ctv, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, stift/clips, längd 5,2 cm, vikt 11,2 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,93 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
COLLIER, 18K vitguld/rodierat guld, briljantslipad diamant ca 2,50 ct, ca TCa(K)/VS1, gammal samt rosenslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca Cr-TCa/SI, längd 42 cm, vikt 16,5 g, mittsten med planslipad kulett och natural vid rondisten, mindre nagg på ett fåtal av de mindre diamanterna.
HELALLIANSRING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter 0,91 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.
ARMBAND, 18K guld med 130 briljant- och navettslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, 3 cabochonslipade rubiner ca 3,00 ctv, längd 18,3 cm, vikt 29,2 g, lagad tunga.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ZORAB, örhängen, 18K guld/vitguld, onyx, briljantslipade diamanter 1,37 ctv, stift/clips, längd 3,4 cm, vikt 22,9 g
SYSKONRING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr/SI, 8 rosenstenar, stl 16 mm, vikt 2,5 g, nagg på ena diamanten, sliten ringskena.