Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2015
RING, 18K vitguld, tanzanit 0,85 ct, briljantslipade diamanter 0,87 ctv, ca TW(G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppformade pärlor ca 13 x 13 mm, krokar, längd 2,8 cm, vikt 7 g.
MATSILVER, silver, 15 delar, Prins Albert, 2 matknivar och gafflar, 5 bordsskedar, 1 smörgåskniv och 2 gafflar, 2 dessertkedar, 1 moccasked, C.G. Hallberg, Stockholm, 1900-talets mitt, vikt ca 706 g, samtliga knivar med knivblad i rostfritt stål.
Visa varaSilver Matsilver
MATSILVER, silver, 89 delar, Prins Albert, 12 bordknivar och gafflar ca 22-18 cm, 12 smörgåsknivar och gafflar, 12 dessertskedar, 12 teskedar, 12 moccaskedar, 3 smörknivar, 2 uppläggningsskedar 18-21 cm, C.G. Hallberg, Stockholm mitten av 1900-talet, vikt ca 3457 g, samtliga knivar med knivblad i rostfrittstålblad
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,54 ct, ca W(H)/VS, Göteborg 1968, stl 16,75mm+, vikt 2,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,60 ct, ca W/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, längd 18,5 cm, vikt 14,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,16 ct enligt gravyr, ca CR/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1959, stl 17,75 mm, vikt 9,6 g, en av de större samt en av de mindre diamanterna är skadade.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter samt 5 mindre åttkantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g, mittersta stenen skadad, en mindre diamant saknas.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca W-Cr/VS, längd 18,5 cm, vikt 12 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, stft, längd 3,1 cm, vikt 6 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, gravyr, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,96 ct enligt gravyr, ca TW/SI, B W Nordström Stockholm 1975, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, natural på rondisten.
Ädelstenar Rubiner
9 RUBINER, 2,55 ct totalt, förseglade, 0,25 - 0,37 ct/st, droppslipade, mikrofilm på EGL-cert i förseglingen.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 safirer ca 3,60 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ct, ca TCR-CR/P, längd 17 cm, vikt 9,7 g,1 diamant skadad, säkerhetskedja.
ENSTENSRING, 18K vitguld, brilljantslipad diamant 0,30 ct TW(G)/SI 1, GIA dossier 2186006877, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16ctv, gravyr, stl 16,25 mm+, vikt 1,9 g.