Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2015
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasettslipad onyx, stift, "huggies", längd 5,3 cm, vikt 10,5 g.
RING, 18K rodierat guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, ametister, ca 100 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, krokar, vikt 9,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodierat guld, 12 navettslipade topaser, längd 45 cm, vikt 12,5 g, kedjan i 18K vitguld.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,75 ct enligt gravyr, ca W/P. stl 16 mm, vikt 6,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca River-TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, briljanter samt åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,48 ct enligt gravyr, ca TW/VS, G Dahlgren Malmö 1993, stl 18,5 mm, vikt 2,1 g.
B TELLANDER, skål, silver, Empir, Jönköping 1827, höjd 8,5 cm, diameter13 cm, vikt 133,9 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, cicelerad dekor, barockstil, J Petterson Stockholm 1949, höjd 16,5 cm, vikt 882,2 g.
BONBONNIÈRE silver, hamrad yta, Jugend, David Andersen Stockholm 1918, höjd 7 cm, vikt 126,9 g.
CARMOSÉRING, platina, blå safir ca 1,20 ct, 21 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, 1900-talets första hälft, stl 16,75+ mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, 16 safirer ca 0,50 ctv, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Kaplans 1993, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g, 2 safirer med nagg.
RING, 18K vitguld, 7 blå safirer, 50 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, svaga fattningar.
COLLIER, 18K vitguld, granat ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 40 cm, vikt 7,1 g, 2 stenar saknas, en diamant skadad.