241 - 260 av 290
1...12131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2015

Klubbad för

COLLIER, 18K rodierat guld, 4 rubiner ca 4 ctv, 82 briljanter ca 2,40 ctv, ca W-TCa/VS-SI, 3 skadade, Venezia kedja längd 77 cm, vikt 22,6 g.

Utrop: 28 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 19 g.

Utrop: 16 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad rubin 0,59 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 5 800 kr

MATSERVIS, 89 delar, silver, variant på Snäck, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 1 såssked, Markströms Uppsala 1940-tal, vikt 3787,9 g.

10 400 kr

Utrop: 10 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enligt gravyr, TCa(L)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, gravyr, slitna klor

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cape-Light Brown /SI1-SI2, stift, vikt 2,0 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, med sötvattenspärlor som påhäng, avtagbara, vikt 9,3 g, 4 stenar med nagg.

Utrop: 3 200 kr

BESTICKSERVIS, 40 delar, Svensk rund, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 3 dessertskedar, GAB Eskilstuna 1990-tal, vikt 1891,2 g.

5 900 kr

Utrop: 5 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W/VS, längd 19 cm, vikt 37,7 g.

15 200 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, en diamant P.

Utrop: 3 900 kr

BESTICKSERVIS, 72 delar, silver, rostfritt stål, Svensk (rund),12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 dessertskedar, GAB Stockholm 1960/70-tal, 2810,1 g.

9 000 kr

Utrop: 10 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter 1,59 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 17 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 22 prinsesslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 14 800 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 14 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/VS-SI, Atelier Ajour Stockholm 1962, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g, slitna klor.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K guld, med 79 st briljanter 0,39 ctv, W/SI, svaga fattningar storlek 16,5 mm

Utrop: 5 000 kr

MATSILVER, 95 delar, silver, modell Valdres, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 16 kaffeskedar, 7 sillgafflar i 2 olika storlekar, TH. Martinsen, Norge, silvervikt ca 2800 g, knivblad i rostfritt stål

9 800 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 20K guld, odlad pärla ca 4,5 mm, 9 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv,ca W-CR/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, en diamant skadad.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 2,5-6,5 mm, lås i 18K guld, längd 56 cm, etui, extra lås medföljer.

3 600 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Schalins, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, gravyr.

Utrop: 5 900 kr