Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2015
COLLIER, 18K rodierat guld, 4 rubiner ca 4 ctv, 82 briljanter ca 2,40 ctv, ca W-TCa/VS-SI, 3 skadade, Venezia kedja längd 77 cm, vikt 22,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 19 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad rubin 0,59 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 5,6 g.
MATSERVIS, 89 delar, silver, variant på Snäck, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 1 såssked, Markströms Uppsala 1940-tal, vikt 3787,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enligt gravyr, TCa(L)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, gravyr, slitna klor
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cape-Light Brown /SI1-SI2, stift, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, med sötvattenspärlor som påhäng, avtagbara, vikt 9,3 g, 4 stenar med nagg.
BESTICKSERVIS, 40 delar, Svensk rund, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 3 dessertskedar, GAB Eskilstuna 1990-tal, vikt 1891,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W/VS, längd 19 cm, vikt 37,7 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, en diamant P.
BESTICKSERVIS, 72 delar, silver, rostfritt stål, Svensk (rund),12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 dessertskedar, GAB Stockholm 1960/70-tal, 2810,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter 1,59 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 22 prinsesslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 14 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/VS-SI, Atelier Ajour Stockholm 1962, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g, slitna klor.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.
MATSILVER, 95 delar, silver, modell Valdres, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 16 kaffeskedar, 7 sillgafflar i 2 olika storlekar, TH. Martinsen, Norge, silvervikt ca 2800 g, knivblad i rostfritt stål
RING, 20K guld, odlad pärla ca 4,5 mm, 9 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv,ca W-CR/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, en diamant skadad.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 2,5-6,5 mm, lås i 18K guld, längd 56 cm, etui, extra lås medföljer.