Avslutad | Moderna – Lördag 8 augusti 2015
WIWEN NILSSON, armring, 18K guld, bergkristall, signerad, Lund 1964, diameter 6,4 cm, vikt 30,1 g. Fattning med sten troligtvis senare.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI2, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K guld, antikslipad blå safir ca 0,75 ctv, 11 gula bestrålade briljantslipade diamanter ca 0,40 ct, ca VS-SI, JBR, stl 16,75 mm, vikt 16,5 g.
TIFFANY & CO, Enstensring, Platina, smaragdslipad diamant 0,91 ct, TW(F)/VS1, Tiffany Diamond Certificate 28057962/K05130277, stl 16 mm, vikt 3,6 g, originaletui, ytterkartong, gravyr, ringen är skev.
OLE LYNGGAARD, alliansring, Forever Love, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, originaletui, ytterask.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodierat guld, 55 briljantslipade diamanter, ca 1,44 ctv, ca W/VS, längd 43 cm, vikt 5,1 g.
RING, 18K guld, 8,3 mm odlad pärla, Alf Halldins guldsmedsateljé i Örebro 1977, stl 16,75 mm, vikt 11,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS, 15 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, vikt 6,3 g, gravyr.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, sterlingsilver/förgylld silver, vit emalj, vikt 2,6 g, ask
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Daisy, sterlingsilver/förgylld silver, vit emalj, längd ca 45 cm, vikt 5,3 g
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, doserad 3,65 - 7,40 mm odlade pärlor, lås hjärta i 18K guld med 55 briljanter ca 1,07 ctv, ca TW/VS (1 dia mindre skada), längd 55 cm, låsets vikt 8,1 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, 7,25-7,50 mm odlade pärlor, längd 40 cm, lås OLE LYNGGAARD 18K vitguld med 70 briljanter ca 0,86 ctv, ca W/VS, Lace Clasp.