Avslutad | Moderna – Lördag 8 augusti 2015
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct enligt gravyr, ca W/P, stl 17,75+ mm, vikt 6,1 g, ask
TIFFANY & CO, armband, sterling silver, berlock i form av hjärta, längd ca 18 cm, vikt 39 g
TIFFANY & CO, collier, sterlingsilver, berlock i form av hjärta, längd ca 39 cm, vikt 69 g dustbag
CARTIER, ring, Tank, 18K vitguld, citrin, Ref nr F14766, 1997,stl 16,25 (51) mm, vikt 10,4 g
STIGBERT, ring, 18K guld, bergkristall, Engelbert, Stockholm 1964, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, nagg.
ARMBAND, 18K guld, agat, Östersund 1965, trasig säkerhetskedja, längd 21,5 cm, vikt 23 g, gravyr.
GEORG JENSEN, årsbestick, 3 delar, sked gaffel och kniv, förgyllt silver, etuier, 1979.
ALLIANSRING, 18K guld, matterad, 7 briljanter ca 0,24 ctv TW/VVS, stl. 15,5 mm, vikt 5,5.
ALLIANSRING platina med 12 st briljanter 0,18 ctv, TW/VVS, vikt 12,9 g, storlek 15,75 mm
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljantslipade och 3 baguettslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, TW/VS, storlek 16,5 mm, vikt ca 7,7 gr
ALLIANSRING, platina, 22 prinsesslipade diamanter ca 3,08 ctv, ca TW-W/VVS-VS (en SI), 2 stenar med små nagg, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 50 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, Sophie Gyllenhammar, stl 14,25+ mm, vikt 1,1 g, originaletui.