Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2015
RING, 14K guld, rosa turmalin ca 5,25 ct, 14 briljantslipade diamanter samt 6 baguetteslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g, svaga fattningar, turmalinen sitter aningen löst i fattningen.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, blå safir, 52 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, 2-radig rundad ankarlänk, längd 40,5 cm, vikt 8,9 g.
RING, 14K rodierat guld, 5 rubiner, 58 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 12,1 g, nagg på rubinerna, en klo av.
HÄNGE, 14K guld, grön turmalin ca 7,50 ct, nagg, 2 opaler, 47 diamanter ca 0,43 ctv, 11 diamanter med skador, längd 4,8 cm, vikt 13 g.
RING, 14K guld/platina, hjärtformad citrin, 31 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 15,3 g, slitna fattningar, nagg.
BROSCH, 18K guld, odlade pärlor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, 3,4 x 3,3 cm, vikt 14,8 g.
DIAMANT, 1,50 ct, kuddslipad, grund underdel, tjock rondist, gråaktigt ljusgul/SI2.
ARMBAND, förgyllt silver, 4 cabochonslipade gröna beryller, 27 pärlor, vit emalj, svensk importstämpel, längd ca 17 cm, vikt 30,4 g, förgyllning och emalj med slitage, några pärlor saknas, säkerthetskedja skadad.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,18 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, stl 16,5+ mm, vikt 3,2 g
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,89 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, höjd 2,5 cm, kedja 40 cm, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med mabépärla 13,7 mm, 48 briljanter 0,26 ctv, H(W)/SI, clips med stift
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,59 ct enl gravyr, ca TCr(I)/VS2, stl 19,75+ mm, Stockholm 1961, vikt 3,0 g.
COLLIER, 18K guld, fiskbensmönster, längd 40 cm, Jo-Ans Guld, Köping 1965, vikt 42,6 g.
ARMBAND, 18K guld, grön kalcedon, immitationspärlor, grön och vit emalj, längd 18 cm, vikt 19,5 g.