Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2015
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade topaser, svagt ljusbrun-ljusbrun, ca 18,09 ctv, 62 briljantslipade diamanter, ca 0,82 ctv, ca W/VS, vikt 9,8 g, krokar.
RING, platina, prinsesslipad diamant ca 1,22 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS, 2 blå safirer ca 1,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 7,6 g.
RING, platina, 5 smaragdslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, Natalie K, USA, stl 17 mm, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 0,12 ct, 10 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/ VS, 1 nagg, stl 17 mm,2,5 g, diamanterna överlappar varann något.
BROSCH, 18K guld, safirer, gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W(H)/SI-P, vikt 8,3 g, 5,2 x 2,3 cm, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,27 ct (enl gravyr), ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g, Stockholm 1975.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, vikt 1,6 g, svenska stämplar.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, ena stenen med nagg vid rondisten samt vid kuletten.
RING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld/roséguld, kors, 2 i 1, löstagbart, 10 baguetteslipade diamanter samt 59 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 30 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/SI2, GIA Diamond Report 5166327397, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW/(G)/SI2, GIA Diamond Report 2166719489, vikt 2,4 g, snurrebussar i 18K vitguld, naturaler på rondisterna.
RING, 18K vitguld, triangelformad diamant ca 1,01 ct, ca TCr/VS2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18Kvitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VS, vikt 4,2 g, huggies.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,77 ctv enl gravyr, ca TW/SI (en inneslutning når ytan), stl 17 mm, vikt 3,4 g, Stockholm 1975.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 0,51 ct, River(E)/VVS1 HRD Diamond Report 14014609001, 27 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 37 prinsesslipade diamanter ca 2,04 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g, en diamant skadad.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,05 ct, ca TW/VVS, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, HRD Jewellery Report J1500559001, stl 16,25 mm, vikt 5,91 g.