Avslutad | Klassiska – Lördag 25 juli 2015
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljanter ca 0,80 ctv, ca TCr(I)/SI, stift, gummistopp, vikt 4,7 g.
ANTIK BROSCH, silver och rosenslipade diamanter (samt 2 små rektangulärt slipade diamanter) ca 0,60 ctv, nål och nålfästen 18K guld, ditsatt senare, förgylld baksida, tennlödningar, 3,0 x 1,6 cm, nagg och skador på några av diamanterna, vikt 6,5 g.
DIAMANT, 1,75 ct, briljantslipad, Yellowish Brown/SI2, lätt "rökig" inneslutning.
RING, 18K vitguld, smaragd 1,97 ct, briljanter 0,28 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, smaragden sitter aningen löst i fattningen.
RING, 18K guld, smaragd ca 1,00 ct, 116 briljanter ca 1,30 ctv, ca Cr/VS-SI, 1 skadad, stl 17 mm, vikt 14,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 safirer ca 0,70 ctv, 64 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI stift/clips, vikt 6,6 g.
GEORG JENSEN, serveringsskedar mod 21 & 41, silver, Danmark efter 1945, längd 12 cm, vikt 42,2 g.
HENRIK WITTKOPF Dy, bägare, silver, svagt konande, räfflad fot, Stockholm 1756, åldermansranka, höjd 8,5 cm, vikt 76,3 g, invändigt spår av förgyllning.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 1,90 ct, briljanter 0,68 ctv, ca W(H)/SI-P, 17,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, smaragd 0,36 ct, briljanter ca 0,76 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, granat 1,05 ct, 18 briljanter 0,33 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K rodierat guld, 240 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 17,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, onyx, briljanter ca 3,58 ctv, ca W-TCa/SI-P, huggies, vikt 7,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljanter 1,92 ctv, ca W-Cr(H-I)/SI, längd 44 cm, vikt 22,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter 1,20 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.