Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 juli 2015
Klockor Festina
FESTINA, kronograf, herrur, 41,5 mm, Ref nr. 8963, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1995, metallänk ej original.
HANHART, Amigo, stoppur, 55 mm, 60 sek / 30 min, vitmetall, mekanisk, skadad urtavla, nollställer ej, ca 1970, fodral.
FICKUR, 60 mm, "Wallerius i Norrköping", vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, bucklor, ca 1820, fickurskedja i vitmetall.
TISSOT, Navigator, stoppur, 51 mm, vit/svart-metall, manuell, plexiglas, skada urtavla, ca 1975.
OMEGA, "Rudolf Wretblad", fickur, 52 mm, Boett nr. 3427892, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1904, etui.
Klocktillbehör Breitling
PROFESSIONALLÄNK I, passar till SuperOcean Steelfish, stål, bredd 22 mm, viklås, Ref nr. S3705/894A, längd 176-182 mm, viklås, stift till ändfästen saknas, ca 2005.
TEGROV, herrur, 36 mm, Boett nr. 1022, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.
Klockor Gant
GANT, "SEB", herrur, 37 mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), gravyr "1856-2006, SEB 150 YEARS", läderband, originalspänne, ca 2006. Limiterad och numrerad (Nr. 05204/20000).
Klockor Olma
OLMA, Vox, Ref nr. 011210/3, Boett nr. 574, herrur, 37,5 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum (defekt), alarm, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.