Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 juli 2015
Klocktillbehör Fickur
FICKURSNYCKLAR, 2 st i silver, 1 st stämplad "EGS", ca 1844, 1 st tillverkad av ett mynt.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Cal K.F. 320, Ref nr. 8721.1, Boett nr. 1357511, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1952.
Klocktillbehör Rolex
JUBILEELÄNK, till Rolex herrur, bredd 20/15,5 mm, stål/guld, Ref nr. 62523.H14-D12/455, viklås, ca 1981.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 528081 / 528032, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
FICKUR, 51,5 mm, Serie nr. 35509, Boett nr. 39675, vitmetall, cylindergång, alarm, skadad urtavla, gravyr, ca 1925.
Klockor Waltham
WALTHAM, Mass, fickur, 54 mm, Serie nr. 3188082, Boett nr. 1981559, doublé, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1887, nyckel.