Avslutad | Klockor – Lördag 1 augusti 2015
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 1424, Serie nr. 58788945, PIC nr. 2577.75.00, Ref nr. ST 596.1110, Boett nr. 596.1110, damur, 29,2 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8, TW/VVS, ca 0,19 ctv), gravyr, originallänk, viklås, Ref nr. 6573/912, servad juni 2015, ca 2005.
GREGSON, à Paris, fickur, 51 mm, Serie nr. 9968, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, boett med svenska stämplar, ca 1790.
BILLODES, "K. Serkisoff & Co, Constantinople", fickur, 51,5 mm, savonett, Ref nr. 2433, Boett nr. 2784717, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, kedja i vitmetall, nyckel, tillverkad för turkiska marknaden.
CHARLES MORTIMORE, London, fickur, 51 mm, Serie nr. 771, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ytterboett, 57,5 mm, silver, bucklor, ca 1810.
GREGSON, à Paris, fickur, 55,5 mm, Serie nr 3453, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1790, fickurskedja i silver.
MORMORSUR, 39 mm, silver, Boett nr. 9182, silver, ankargång, centrumsekundvisare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1870, nyckel, tillverkad för den kineska marknaden.
GEORGES FAVRE JACOT, Locle, fickur, 50 mm, savonett, Serie nr. 2123979, Ref nr. 8779, Boett nr. 2123979, silver (0,875), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890, fickurskedja i vitmetall, nyckel, tillverkad för ryska marknaden.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 104686, silver, cylindergång, centrumsekundvisare, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, kedja i vitmetall, nyckel, tillverkad för kinesiska marknaden.
JAMES DYSART, London, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 23966, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ytterboett, 57 mm, silver, ca 1820.
MORMORSUR, 39 mm, Boett nr. 914, silver, duplexgång (crab tooth), nyckeldragare, centrumsekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1860, nyckel, tillverkad för den kinesiska marknaden.
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 385, silver, duplexgång (crab tooth), centrumsekundvisare, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1860, tillverkad för kinesiska marknaden.
MORMORSUR, 39,5 mm, Boett nr. 12173, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1870, fickurskedja i vitmetall, nyckel, tillverkad för kinesiska markanden.
BREITLING, Chronomat, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 135570, Ref nr. B13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk (stål), viklås, Ref nr. S2698/300A, cert, oktober 1998, box, ytterkartong.
BREITLING, Colt Chronograph (200M / 660FT), "Tachymetre", Cal 73, Verk nr. 1626258, Serie nr. 1626258, Ref nr. A7338811/BD43, Boett nr. 4214 B5, kronograf, herrur, 44 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, Professionallänk III, viklås, Refr nr. W3814/173A, cert, maj 2015, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 19063167, Ref nr. CK 14393, Boett nr. 14393 61 SC, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1962, metallänk ej original.
LONGINES, mormorsur, 36,5 mm, Boett nr. 1177536, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, monogram, bucklor, ca 1905.
OMEGA, herrur, 26 x 32 mm, Cal 620, Serie nr. 24070352, Ref nr. BA 111.070, Boett nr. 111065, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1966.
Klockor Citizen
CITIZEN, 23J, "Tachymeter", Cal 8110 A, Serie nr. 40903136, Boett nr. 4-901070-Y / 67-9054, kronograf (defekt), herrur, 39 x 43 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1974.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, Cal 561, Serie nr. 17212409, Ref nr. CK 14393, Boett nr. 14393 2 SC, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, krona / ställaxel saknas, ca 1959.