Avslutad | Klockor – Lördag 1 augusti 2015
OMEGA, herrur, 34,5 mm, Cal 285, Serie nr. 18709551, Ref nr. CK 14392, Boett nr. 14392-61-SC, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
OMEGA, Symbol, "The Ankh Cross", Serie nr. saknas, Ref nr. DF 795.0901, Boett nr. 5950101 / 7950901, damur, 23,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, OBS: ej signerat urverk, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6101/433, ca 1988.
LONGINES, Conquest Calendar, Cal 19 AS, Serie nr. 10329711, Ref nr. 9007, Boett nr. 9007 3 / 666, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1956.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 34 mm, Cal 127, Serie nr. 7314, Ref nr. 18313, Boett nr. 3177848, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1957.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 18.0 (ETA 7001), Boett nr. 01.0270.180, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Polerouter Date, Cal 1-69, Ref nr. 869119, herrur, 35 mm, stål, automatisk, microrotor, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. 2.70/UC, ca 1970.
RSW, kronograf, herrur, 40,5 x 39 (45,5) mm, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 005, Boett nr. 9200 CHAM, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2008.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 267, Serie nr. 16183968, Ref nr. OJ 2894, Boett nr. 376590 / 2894, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1958.
OMEGA, fickur, 52,5 mm, savonett, Cal 19 S8, Serie nr. 6694310, Boett nr. 7554292, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
LONGINES, fickur, 53 mm, Boett nr. 856040, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1895.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, Cal J.C.R, Boett nr. 170096, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1925.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 35078/10173, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, urtavla med mönster, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1850.
OMEGA, fickur, 51 mm, Boett nr. 3273043, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1903.
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 220002, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, emaljmotiv (blommor), ca 1895.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 5700, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, urtavla i silver, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, mönster, ca 1870.
MORMORSUR, "Lepine A Paris", 38 mm, Boett nr. 18284, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, mynträffling, mönster, bucklor, ca 1850.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 10101, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, defekt, mynträffling, mönster, ca 1880.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Geneve, herrur, 36,5 mm, Cal UG 70 (ETA 2892-2), Ref nr. 170.370, Boett nr. 4111795, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, ca 1999.
IWC, Schaffhausen, Fliegeruhr Mark XVI, Cal 30110, Serie nr. 3096307, Ref nr. IW3255-01, Boett nr. 3428316, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, mars 2009, box.