Avslutad | Klockor – Lördag 4 juli 2015
PERRET & CIE, Genève, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 181185, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, monogram, ca 1900, etui.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 484, Serie nr. 24980873, Ref nr. BC 511.227, Boett nr. 511227, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, läderband, originalspänne i stål, ca 1966, box.
Klockor Christian Dior
CHRISTIAN DIOR, damur, 19 x 19 mm, Serie nr. AC 4663, Boett nr. D60-150, doublé (10 micron), quartz, safirglas, originallänk, längd 190-196 mm, ca 2000.
BREITLING, SuperOcean (1000M/3300FT), Cal 17 (ETA 2824-2), Serie nr. 12277, Ref nr. A17040, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, heliumventil, skadad urtavla, Professionallänk I, viklås, Ref nr. 861A, ca 1996, serviceetui.
MORMORSUR, 22,5 mm, 14K guld, cylindergång, urverk signerat "Le Coultre & Cie", Boett nr. 82420, boett signerad L.H.R, ej signerad urtavla, boett med emaljmotiv (blommor), buckla, ca 1890, etui (skadat).
OMEGA, Constellation, "Manhattan", Chronometer, Cal 1431, Serie nr. 46730605, Ref nr. DD 398.0866, Boett nr. 198.0140 / 398.0866, herrur, 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 1392/012, ca 1984, box.
OMEGA, De Ville, Cal 1387, Serie nr. 46428619, Ref nr. MD 791.08680, Boett nr. 791.08680.1, damur, 20 x 25,5 mm, doublé (20 micron), quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 165 mm, Ref nr. EX6073.068, ca 1984.
OMEGA, stoppur, 54 mm, Cal 8101 A (Lemania), Serie nr. 3821492, metall, mekanisk, 30 (60) sek / 15 min, ca 1970, etui.
Klockor Rado
RADO, Voyager, Cal ETA 2836-1, Serie nr. 14740666, Boett nr. 636.3238.4, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, ca 1975, box (ej tidsenlig)
CERTINA, ODC ONE, Limited Edition (Nicki Pedersen Speedway World Champion 2003), Serie nr. 0001, Ref nr. 260.1110.42.61, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 52 233, ca 2003, box, ytterkartong.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66, Serie nr. 841678, Ref nr. 5210.136, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr (För nit och redlighet i rikets tjänst), läderband, originalspänne, ca 1975.
ROLEX, Oyster, Precision, Ref nr. 6423, Serie nr. 69890, Cal 1210, Verk nr. 64354, Boett nr. 6423, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, tillverkad första kvartalet 1955.
ROLEX, Precision, Ref nr. 2604, Serie nr. 3237429, Cal 1400, Boett nr. 282, damur, 15,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1973.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 1538, Serie nr. 90768680, PIC nr. 231.10.39.61.06.001, Boett nr. 196.1115, herrur, 38,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1587/986, cert, november 2009, box, ytterkartong.
OMEGA, fickur, 51 mm, Cal 19 LB, Serie nr. 6651459, Boett nr. 7139397, silver, ankargång, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, glas löst, bucklor, ca 1925.
TAVANNES WATCH CO, fickur, 49 mm, Boett nr. 972660, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, mönster, löst glas, bucklor, ca 1930, kedja i gulmetall.
LANCO, Swiss, "Tachymetre", Cal Valjoux 7733, Boett nr. 91014, kronograf, herrur, 45 x 43 mm, vitmetall, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 METERS), Serie nr. PQ9877, Ref nr. WM1112, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. BA0317/G-3065, ca 2000.
FICKUR, 50 mm, savonett, Boett nr. 91930, 18K guld, ankargång, kalenderfunktion, dag, datum, skadad urtavla, skadad boett, visare + glas saknas, defekt, delar saknas, bucklor, ca 1890.