41 - 60 av 317
1234...16 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 4 juli 2015

Klubbad för

PERRET & CIE, Genève, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 181185, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, monogram, ca 1900, etui.

8 200 kr

Utrop: 7 500 kr

OMEGA, damur, 17 mm, Cal 484, Serie nr. 24980873, Ref nr. BC 511.227, Boett nr. 511227, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, läderband, originalspänne i stål, ca 1966, box.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Klockor Christian Dior

CHRISTIAN DIOR, damur, 19 x 19 mm, Serie nr. AC 4663, Boett nr. D60-150, doublé (10 micron), quartz, safirglas, originallänk, längd 190-196 mm, ca 2000.

Utrop: 2 200 kr

BREITLING, SuperOcean (1000M/3300FT), Cal 17 (ETA 2824-2), Serie nr. 12277, Ref nr. A17040, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, heliumventil, skadad urtavla, Professionallänk I, viklås, Ref nr. 861A, ca 1996, serviceetui.

8 600 kr

Utrop: 7 900 kr

MORMORSUR, 22,5 mm, 14K guld, cylindergång, urverk signerat "Le Coultre & Cie", Boett nr. 82420, boett signerad L.H.R, ej signerad urtavla, boett med emaljmotiv (blommor), buckla, ca 1890, etui (skadat).

Utrop: 2 500 kr

OMEGA, Constellation, "Manhattan", Chronometer, Cal 1431, Serie nr. 46730605, Ref nr. DD 398.0866, Boett nr. 198.0140 / 398.0866, herrur, 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 1392/012, ca 1984, box.

Utrop: 4 500 kr

OMEGA, De Ville, Cal 1387, Serie nr. 46428619, Ref nr. MD 791.08680, Boett nr. 791.08680.1, damur, 20 x 25,5 mm, doublé (20 micron), quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 165 mm, Ref nr. EX6073.068, ca 1984.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

OMEGA, stoppur, 54 mm, Cal 8101 A (Lemania), Serie nr. 3821492, metall, mekanisk, 30 (60) sek / 15 min, ca 1970, etui.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Rado

RADO, Voyager, Cal ETA 2836-1, Serie nr. 14740666, Boett nr. 636.3238.4, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, ca 1975, box (ej tidsenlig)

700 kr

Utrop: 1 000 kr

CERTINA, ODC ONE, Limited Edition (Nicki Pedersen Speedway World Champion 2003), Serie nr. 0001, Ref nr. 260.1110.42.61, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 52 233, ca 2003, box, ytterkartong.

1 200 kr

Utrop: 1 000 kr

CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66, Serie nr. 841678, Ref nr. 5210.136, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr (För nit och redlighet i rikets tjänst), läderband, originalspänne, ca 1975.

Utrop: 2 900 kr

ROLEX, Oyster, Precision, Ref nr. 6423, Serie nr. 69890, Cal 1210, Verk nr. 64354, Boett nr. 6423, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, tillverkad första kvartalet 1955.

7 100 kr

Utrop: 6 000 kr

ROLEX, Precision, Ref nr. 2604, Serie nr. 3237429, Cal 1400, Boett nr. 282, damur, 15,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1973.

Utrop: 3 900 kr

OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 1538, Serie nr. 90768680, PIC nr. 231.10.39.61.06.001, Boett nr. 196.1115, herrur, 38,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1587/986, cert, november 2009, box, ytterkartong.

12 800 kr

Utrop: 9 500 kr

OMEGA, fickur, 51 mm, Cal 19 LB, Serie nr. 6651459, Boett nr. 7139397, silver, ankargång, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, glas löst, bucklor, ca 1925.

1 700 kr

Utrop: 1 200 kr

TAVANNES WATCH CO, fickur, 49 mm, Boett nr. 972660, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, mönster, löst glas, bucklor, ca 1930, kedja i gulmetall.

Utrop: 4 200 kr

LANCO, Swiss, "Tachymetre", Cal Valjoux 7733, Boett nr. 91014, kronograf, herrur, 45 x 43 mm, vitmetall, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.

1 700 kr

Utrop: 1 100 kr

TAG HEUER, 2000, Professional (200 METERS), Serie nr. PQ9877, Ref nr. WM1112, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. BA0317/G-3065, ca 2000.

Utrop: 4 500 kr

FICKUR, 50 mm, savonett, Boett nr. 91930, 18K guld, ankargång, kalenderfunktion, dag, datum, skadad urtavla, skadad boett, visare + glas saknas, defekt, delar saknas, bucklor, ca 1890.

Utrop: 5 900 kr

Klockor Eterna

ETERNA-MATIC, Centenaire, Cal 1428 U, Serie nr. 4480763, Boett nr. 4126623, herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1959.

Utrop: 3 900 kr