Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 28 maj 2015
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Världsmästarur, Boett nr. 178198, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, sekundvisare saknas, läderband, ca 1959.
Klocktillbehör Övriga klockor
FÖRVARINGSETUI, Piquadro Nikolai, med plats för 12 st. armbandsur, 310 x 160 x 60 mm, läder, slitage.
HERRUR, 30,5 mm, vitmetall. manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1925.
LEMAC, stoppur, 53,5 mm, Cal BF 416, vitmetall, mekanisk, 60 sek/60 min, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
GENIAL, Antimagnetique, herrur, 33 mm, stål, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Revue Thommen
REVUE-SPORT, herrur, 28 mm, Boett nr. 115992, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (delar saknas), ca 1945
CERTINA, DS, Cal 25-451, herrur, 36 mm, stål (staybrite), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, läderband, ca 1960.
CERTINA, Attack, Ref nr. 199.1095.41, herrur, 37,5 mm, analog/digital, stål, quartz, mineralglas, dag, datum, alarm, skadad urtavla, läderband, ca 1995.
SEIKO, 2002 Fifa Wold Cup, KoreaJapan, herrur, 37,5 mm, stål, quartz, mineralglas, originallänk, viklås, ca 2002.
SEIKO, Quartz LC, Ref nr. A128-5010, Boett nr. 7N3752, herrur, 35,5 x 34 (39,5) mm, stål, quartz, digital, hardlexglas, originallänk, viklås, ca 1980.
ZARIA, hängur, 30,5 mm, Boett nr. 1531507, gulmetall, mekanisk, ca 1978, kartong, kedja i gulmetall,
HERRUR, ryskt, 40 mm, vitmetall, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1985.
CERTINA, DS (200 Meters), Ref nr. 115.7093.44, herrur, 38 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1998.
LEJON, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 62671, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 994-08, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1925.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 9230010, Boett nr. 10017566, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, glas skadat, bucklor, ca 1940.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 40.6L, Serie nr. 6454546, Boett nr. 7285318, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1925.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 5329, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.