Avslutad | Klockor – Lördag 2 maj 2015
OMEGA, Seamaster, Cal 354, Serie nr. 13914668, Ref nr. KO 2577, Boett nr. 2577-24 SC, herrur, 34,5 mm, guld på stål, hammarautomat, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1953.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 192302, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1915.
Klockor Formex 4Speed
FORMEX 4SPEED, AS 1500 (100 METERS / 330 ft), Cal ETA 7750, Boett nr. 15009.8050, kronograf, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, läderband, viklås, ca 2008, box. Limiterad och numrerad (Nr. 200/499).
must de Cartier, Tank, Cal 057, Ref nr. W1003053, Boett nr. 16102/5057001, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, cert, januari, 1990, box.
Klockor Chopard
L-U.CHOPARD, Genève, damur, 21 x 21 mm, Cal Felsa 4130 RZ, Boett nr. 81750, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, diamantkrans (32 st. 8/8, ca 0,50 ctv, ca TW/VVS), integrerad originallänk, längd 170-175 mm, totalvikt 53,2 gram, ca 1975.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 57 (H7), Serie nr. 267661, Boett nr. 295955, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1902.
IWC, Schaffhausen, Spitfire, Fliegerchronograph, Cal 79320, Serie nr. 3321044, Ref nr. 371702, Boett nr. 3591495, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, viklås, cert, november 2011, box (skadad).
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 116000, Serie nr. T73235T5, Cal 3130, Verk nr. 7H37G695, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 70200-973/1EX-OWH, cert, december 2014, box.
TISSOT, Couturier, Cal C01.211, Ref nr. T035.627.11.031.00, Boett nr. T035627 A, kronograf, herrur, 43 mm, "Tachymeter", stål, autoamtisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. T035627 A, cert, januari 2015, box, ytterkartong.
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 146754, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, safirglas, defekt, intergrerat läderband, originalspänne, ca 1995.
Klockor Ebel
EBEL, 1911, Cal 688, Serie nr. 72635561, Ref nr. 188901, damur, 26 mm, stål/guld, quartz, safirglas (skadat), datum, pärlemorurtavla, integrerad originallänk (stål/guld), viklås, Ref nr. 0196/6022, ca 1996, etui.
BREITLING, Crosswind, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13, Ref nr. B13355, Verk nr. 455036, Serie nr. 455036, Boett nr. 1301 B5, kronograf, herrur, 42,7 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk i stål, viklås, Ref nr. C3501/350 A, cert, november 2001, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 565, Serie nr. 28690900, Ref nr. ST 166.041, Boett nr. 166.041, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 600, Serie nr. 19257144, Ref nr. CK 14750, Boett nr. 14750 SC-61, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, herrur, 34 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne (doublé), cert, maj 2008, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 177234, Serie nr. 87L22471, Cal , Verk nr. , Boett nr. , midsize, 31 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63160-A2R/Z1D, cert, december 2012, box, ytterkartong.
SEIKO, "Tachymeter", kronograf, Cal 6138 B, Serie nr. 532355, Boett nr. 6138-8001, herrur, 40 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. XAB/322, ca 1975.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 561, Serie nr. 17605264, Ref nr. KO 14393, Boett nr. 14393 9 SC, herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1960.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, herrur, 34,5 mm, Cal 215, Ref nr. 50353 1, Boett nr. 1956247, 14K guld, automatisk (microrotor), plexiglas, gravyr, ca 1960, metallänk ej original.