Avslutad | Klockor – Lördag 2 maj 2015
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 564, Serie nr. 28727140, Ref nr. BA 168.025, Boett nr. 168.025, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
ZENITH, damur, 26 mm, Serie nr. 2687047, Boett nr. 194992, 18K guld, ankargång, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1930.
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Geneve, Classics Manufacture, Cal FC-710, Serie nr. 2006243, Ref nr. FC.710MC4H6, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert (ej komplett) september 2013, box (skadad), ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Master Control Geographic, Cal 929/3, Verk nr. 2743209, Ref nr. 142.8.92, Boett nr. 0234, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, världstidvisning, gångreservsindikator, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 1996.
ROBERT BRANDT, mormorsur, 34 mm, savonett, Boett nr. 17087, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, emalj (skadad), rosenstenar (några saknas), lock stänger ej, ca 1880, nyckel.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Landsort Worldtimer, (459m), Cal SS G6, Serie nr. 099, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, integrerat läderband, originalspänne, ca 2013, servicebox.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Precision, Ref nr. 5500, Serie nr. 6692457, Cal 1520, Boett nr. 1002, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-VB/557, ca 1981.
GÜBELIN, damur, 16 mm, Boett nr. 189501, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, perlonband, ca 1950.
IWC, fickur, 51,5 mm, savonett, Cal 56, Serie nr. 589798, Boett nr. 682546, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, bucklor, ca 1913
CERTINA, Blue Ribbon, Cal 25-651, herrur, 33,5 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1965.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Serie nr. D370597, Ref nr. BB 26 SL, damur, 26 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, viklås, cert, juli 2006, box, ytterkartong.
LONGINES, fickur, 50 mm, Cal 19.57, Serie nr. 2335422, Boett nr. 2335422, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1909.
MORMORSUR, 32,5 mm, Boett nr. 46229, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1910.
Klockor Revue Thommen
REVUE, 8 days, Panelur, 60 x 60 mm, Boett nr. 4074, svartbehandlat metall, mekanisk, signerad Grimes A-8970B-2-321, ca 1960.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 12.68 ZS, Serie nr. 10611173, Ref nr. 6264, Boett nr. 6264 21 / 277, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1957.
OMEGA, stoppur, 54 mm, 60 sek/30 min, Cal 8000 A, Serie nr. 3280364, Ref nr. MG 6301, metall, mekanisk, hängetikett, ca 1975, box.
OMEGA, "Base 10 Pulsations", stoppur, 54 mm, 10 sek / 2 min, Cal 8063 A (Lemania), Serie nr. 3827064, Ref nr. MG 6321, svart stål, mekanisk, hängetikett, ca 1975, box (skadad).
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 168984, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1890.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2532, Serie nr. 6420290, Boett nr. 687A358, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.