Avslutad | Klassiska – Lördag 23 maj 2015
COLLIER, Engelbert, förgyllt silver, granater, pärlor kedjans längd 42 cm, vikt 21,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W/VS, längd 16 cm, vikt 14,4 g.
ARMRING, 18K guld, orientaliska pärlor, svart emalj, F. Holm & Co, Vänerborg, antik, franska stämplar, 5,7 x 4,9 cm, vikt 28,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, kalcedon, skruvmekanism, längd 3,5 cm, längd 3,6 cm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 1,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-TCr /VS, stift/clips, vikt 3,4 g
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW(G)/VS, Schalin, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 medium- till gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, Petterssons, Stockholm 1949, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 15+ mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 20/18K guld, droppslipad citrin ca 0,50 ct, ärtlänk, längd 156 cm, kedjans vikt 13,6 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, krans med svart emalj, orientaliska pärlor, smaragd, svensk stämpel, antik,vikt 6,5 g, smaragden sitter snett och har nagg.
BROSCH, silver, miniatyrmålning, förgyllt silver, Carl Tengstedt Göteborg 1849, 4,8 x 4,3 cm.
ARMBAND, 18K guld, mittdelen antik med granat och orientaliska pärlor, säkerhetskedja, längd 15 cm, vikt 6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner, 44 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv ca W/SI-P, vikt 2,6 g, stift.